Swędząca skóra? Sprawdź co może oznaczać!

2023-11-25 18:58:40(ost. akt: 2023-11-25 19:19:33)
Swędząca skóra stanowi powszechny problem, którego przyczyny mogą być różnorodne. Choć można ją często zbagatelizować, uważając ją za efekt prostych czynników, takich jak suchość skóry czy reakcje alergiczne, to warto zrozumieć, że może to być sygnał wskazujący na istnienie innych, bardziej złożonych problemów zdrowotnych. Źródła tego problemu mogą być bardziej skomplikowane, niż się wydaje. Jakie mogą być przyczyny swędzenia skóry? Kiedy należy udać się do dermatologa? Podpowiadamy!
1.   Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, która często wiąże się z uciążliwym swędzeniem. Jest to schorzenie, które występuje głównie u dzieci, choć może także dotykać dorosłych. Leczenie atopowego zapalenia skóry ma na celu nie tylko kontrolowanie stanu zapalnego skóry, ale także łagodzenie swędzenia. Lekarz może przepisać kremy lub maści przeciwzapalne, które pomagają w kontrolowaniu objawów. Dodatkowo pacjenci uczą się technik samopomocy, takich jak unikanie drażniących czynników, nawilżanie skóry i utrzymywanie odpowiedniej higieny.

2.   Grzybica skóry
Grzybica skóry to powszechna infekcja, która może prowadzić do swędzenia skóry. Jest to schorzenie spowodowane kolonizacją skóry przez grzyby, np. drożdżaki. Swędzenie w przypadku grzybicy skóry może być łagodne lub nasilone, a jego intensywność może się zmieniać w zależności od zaawansowania infekcji. Świąd jest często bardziej nasilony w obszarach, które są bezpośrednio dotknięte grzybicą, takich jak fałdy skórne, stopy, dłonie, czy okolice pach i pachwiny. To uczucie swędzenia jest nie tylko uciążliwe, ale także może prowadzić do drapania, co z kolei może uszkodzić skórę i stworzyć idealne  warunki do rozprzestrzeniania się infekcji.

3.   Świerzb
W przypadku zakażenia świerzbowcem, głównym objawem jest nieznośny świąd. To uczucie swędzenia może się nasilać szczególnie w reakcji na wzrost temperatury ciała, co sprawia, że osoba dotknięta świerzbem odczuwa go intensywniej, zwłaszcza w nocy, gdy ciało jest przykryte kołdrą lub pościelą. Świąd wywołany przez świerzb może być nie tylko uciążliwy, ale także zakłócać sen, co skutkuje zaburzeniem nocnego wypoczynku. Przy dłuższym trwaniu tego stanu, swędzenie spowodowane świerzbowcem może mieć wpływ na wydajność w pracy lub nauce, co staje się dodatkowym wyzwaniem dla osób borykających się z tą infekcją skórną. Dlatego warto odpowiednio wcześnie rozpoznać objawy świerzbu i skonsultować się z dermatologiem, aby podjąć odpowiednie leczenie.

4.   Łuszczyca
Łuszczyca może prowadzić do swędzenia nie tylko w obszarach dotkniętych chorobą, ale także na całej powierzchni skóry. Kiedy skóra zaczyna swędzieć, trudno jest powstrzymać się od drapania, które daje chwilową ulgę od uciążliwego świądu. Jednak w przypadku łuszczycy, drapanie może przynieść odwrotne efekty, znacząco pogarszając stan skóry. Chociaż krótkotrwałe złagodzenie jest odczuwalne, to samo drapanie może intensyfikować swędzenie i nasilać chęć drapania. Warto także zauważyć, że drapanie skóry może prowadzić do powstawania nowych zmian łuszczycowych, w odpowiedzi na uszkodzenie zdrowych obszarów skóry.

5.   Choroby wątroby
Świąd skóry stanowi często najbardziej uciążliwy i niepokojący objaw chorób wątroby. Może przybierać różne nasilenie, począwszy od łagodnego, które można jeszcze zignorować, aż po uporczywy, który zakłóca codzienne funkcjonowanie. Charakterystyczne jest to, że świąd często nie ogranicza się jedynie do jednego miejsca, lecz rozprzestrzenia się na skórę całego ciała. Najbardziej nasilony bywa w obrębie kończyn górnych, w tym rąk, oraz stóp. To niepozorny objaw, który jednak nie powinien być bagatelizowany, gdyż może stanowić istotny sygnał ostrzegawczy. Świąd skóry może być jednym z pierwszych objawów, które wskazują na możliwe problemy z funkcjonowaniem wątroby.

Swędzenie skóry — kiedy udać się do dermatologa?
Swędzenie skóry jest powszechnym objawem, który może być spowodowany różnymi przyczynami, od łagodnych do bardziej poważnych. Niezależnie od nasilenia, istnieją sytuacje, w których warto skonsultować się z dermatologiem. Po pierwsze, jeśli swędzenie jest intensywne i przewlekłe, to może to wskazywać na obecność poważniejszego problemu skórnego, alergii, czy nawet choroby układu odpornościowego. W takim przypadku wizyta u dermatologa jest zdecydowanie zalecana.

Ponadto, jeśli swędzenie towarzyszy innym objawom, takim jak wysypka, bóle, obrzęki, zaczerwienienia, lub zmiany skórne, to także powinno to być sygnałem, by udać się do specjalisty.

Dermatolog w Olsztynie będzie w stanie dokładnie zbadać skórę, postawić odpowiednią diagnozę, i zalecić odpowiednie leczenie.

Swędząca skóra — domowe sposoby
Swędząca skóra to powszechny problem, który może być niezwykle uciążliwy. W przypadku łagodnych przypadków swędzenia istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić dolegliwość. Jednym z najważniejszych kroków jest regularne nawilżanie skóry za pomocą odpowiednich kremów czy balsamów. Unikanie gorących kąpieli i zbyt długiego przebywania pod prysznicem może również pomóc w łagodzeniu swędzenia. Chłodne okłady, stosowane miejscowo na swędzących obszarach, mogą przynieść ulgę.

Warto jednak pamiętać, że domowe środki są bardziej odpowiednie dla łagodnych przypadków swędzenia skóry. W przypadku cięższych objawów, trwających dłużej lub towarzyszących innym problemom zdrowotnym, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem, aby postawić dokładną diagnozę i dostosować odpowiednie leczenie.

Bibliografia:

• Sroka-Tomaszewska J, Trzeciak M. Atopic dermatitis – intensification of skin ailments in autumn and winter. Lekarz POZ. 2020;6(5):259-264. https://www.termedia.pl/dermatologia/Atopowe-zapalenie-skory-gdy-objawy-nasilaja-sie-jesienia-i-zima,43224.html [dostęp online: 27.10.2023]
• Flis E., Grzybica skóry, Medycyna Praktyczna dla pacjentów, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/73239,grzybice-skory [dostęp online: 27.10.2023]
• Wiercińska M., Świerzb – objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna dla pacjentów, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170624,swierzb [dostęp online: 27.10.2023]
• Jakimik P., Czy swędzenie jest objawem łuszczycy?, https://www.nowafarmacja.pl/blog/czy-luszczyca-swedzi [dostęp online: 27.10.2023]
• Kołek T., Swędzenie skóry – z czego wynika, które domowe sposoby pomogą?, https://apteline.pl/artykuly/swedzenie-skory-z-czego-wynika-czy-domowe-sposoby-pomoga [dostęp online: 27.10.2023]

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5