Na co zwracać uwagę wybierając drabinę aluminiową?

2023-10-26 16:56:43(ost. akt: 2023-10-26 16:59:21)   Artykuł sponsorowany
Chociaż aluminiowa drabina to narzędzie wykorzystywane zarówno przez fachowych specjalistów, jak i majsterkowiczów, to jej wybór wcale nie jest taki prosty. W końcu korzystanie z niej oznacza pracę na wysokości, która w znacznym stopniu wpływa na poziom bezpieczeństwa. Trafna decyzja i inwestycja w dobry sprzęt przyniesie Ci korzyści przez wiele lat. Jakie zatem cechy powinna posiadać dobra drabina aluminiowa? Co zrobić, aby zadbać o swój komfort? Tego dowiesz się z artykułu!

Drabina aluminiowa – trwałość i stabilność
W przypadku wytrzymałości kluczową rolę odgrywa surowiec. Aluminium to materiał, który nie zawodzi bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Aluminium jest odporne na korozję, zatem z takiej drabiny można korzystać nie tylko wewnątrz budynku, ale także na zewnątrz, nawet jeśli panuje duża wilgoć, pada deszcz lub śnieg. Wysoka jakość wykonania i solidność konstrukcji to gwarancja długiej żywotności aluminiowej drabiny. Do tego waży niewiele, co ułatwia przenoszenie oraz transportowanie sprzętu.
Co decyduje natomiast o stabilności? Czytając specyfikację, warto zwrócić uwagę na takie elementy jak: rozstaw, szerokość podstawy oraz stopni, prawidłowo wyprofilowane szczeble czy dodatkowe stabilizatory. Bardzo ważne są elementy antypoślizgowe zarówno w obrębie stopek, jak i szczebli. W ten sposób wchodzenie po drabinie aluminiowej jest bardziej komfortowe, a konstrukcja pozostaje w miejscu, nie uszkadzając przy okazji domowego podłoża.

	Drabina aluminiowa

Funkcjonalność aluminiowej drabiny
Dobra drabina aluminiowa to przede wszystkim taka, która jest wybrana zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów, a każdy z nich znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach. Nie oznacza to jednak, że dany model jest gorszy lub lepszy od innego – decyduje kontekst, oczekiwania oraz docelowy sposób użytkowania. W przypadku polecanych przez specjalistów drabin aluminiowych firmy KRAUSE można wymienić takie:

wolnostojąca jednostronna i dwustronna – przydatna podczas obowiązków domowych i drobnych remontów czy napraw,
przystawna jednoelementowa i rozsuwana – pomaga w trakcie czyszczenia rynien, mycia okien od zewnętrznej strony domu czy umożliwia dostanie się na dach
wielofunkcyjna – dzięki swojej uniwersalności usprawnia wiele czynności; to tak naprawdę 5 urządzeń w 1,
przegubowa i teleskopowa – sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ze względu na swoją wielofunkcyjność; dużą popularnością cieszą się wersje, które można stawiać na schodach.

Bez względu na rodzaj aluminiowej drabiny zawsze trzeba zwracać uwagę na maksymalną nośność oraz zasięg roboczy. W końcu urządzenie wykorzystywane w mieszkaniu czy domu nie musi być aż tak wysokie, jak w przypadku sprzętu używanego na budowie.
Inne preferencje mają amatorscy majsterkowicze, a inne profesjonaliści, dla których dobra drabina aluminiowa to podstawa wykonanej pracy. Mieszkańcy domów jednorodzinnych zwrócą uwagę na łatwość przechowywania oraz szybkość rozkładania i składania, a specjaliści od remontów skupią się na wadze sprzętu, jego użyteczności oraz możliwościach transportu. Dlatego wybór drabiny aluminiowej wcale nie jest tak oczywisty, jak może się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Wybór drabiny aluminiowej

Dobra drabina aluminiowa? Bezpieczna i komfortowa!
Praca na wysokości zawsze wiążę się z niebezpieczeństwem. Nawet jeśli nie wchodzimy na najwyższe szczeble, pozycja ciała zawsze może się zmienić, a nawet drobne zachwianie potrafi doprowadzić do upadku. Dlatego wybierając aluminiową drabinę, trzeba skupić się na aspekcie bezpieczeństwa. To szczególnie ważne dla właścicieli firm, którzy odpowiadają za zatrudnionych pracowników – sprzęt musi być wysokiej jakości, działać bez zarzutu oraz przechodzić regularne kontrole jakości.
Co w takim razie świadczy o jakości w przypadku drabiny aluminiowej? Najważniejsze są normy bezpieczeństwa! Na ten aspekt muszą zwracać uwagę firmy budowlane czy remontowe – jeśli sprzęt nie spełnia europejskich wytycznych, nie może być wykorzystywany w konkretnych sytuacjach. W tym miejscu trzeba wspomnieć o normie DIN EN 131, która wyraźnie wskazuje, że każda drabina powyżej 3 m może być użyta jako model przystawny, tylko gdy ma przymocowane poszerzenie podstawy – stabilizator. Firma KRAUSE opatentowała bezpieczny stabilizator Trigon przystosowany do wąskich elementów aluminiowej drabiny trzyczęsciowej, aby każdy mógł w pełni skorzystać z możliwości wybranego modelu wielofunkcyjnego czy rozsuwanego. Poza obowiązującymi normami liczą się też atesty. W przypadku producenta drabin i rusztowań KRAUSE wartością dodaną jest certyfikat TÜV, który przyznają wyłącznie niezależne jednostki. Skupienie się na jakości i bezpieczeństwie oraz dobór sprzętu do własnych potrzeb skutkuje zakupem dobrej drabiny aluminiowej, która wytrzyma lata.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5