Uczulenie na słońce - jak dbać o skórę?

2023-09-27 20:25:13(ost. akt: 2023-09-28 06:27:13)
Uczulenie na słońce inaczej określane jest alergią na słońce. Pod wpływem promieniowania UV na skórze pojawiają się zmiany w postaci plam czy krost. Dziś podpowiemy Wam jak pielęgnować skórę, zmagając się z tym problemem i jak mu zapobiegać.

Jakie zmiany pojawiają się na skórze? Poznajcie objawy uczulenia na słońce


Objawy uczulenia na słońce nie muszą pojawić się od razu. Mogą pojawić się nawet 48 godzin po ekspozycji. Najczęściej pojawia się rumień słoneczny. Skóra staje się czerwona. Występuje silne pieczenie, a dodatkowo pojawia się obrzęk oraz silny świąd. Może też wystąpić pokrzywka słoneczna. Ma ona postać czerwonych, swędzących plam o różnych rozmiarach. Ale to nadal nie wszystkie objawy. Czasami alergia na słońce wywołuje objawy łuszczycy. Pojawia się silne łuszczenie. Najcięższą postacią jest wstrząs. Wtedy występują trudności w oddychaniu, nudności, zawroty głowy i niezbędna jest pomoc medyczna. Należy więc zapobiegać alergii. Nie jest to wcale takie trudne. Przede wszystkim trzeba unikać długiej ekspozycji na słońce. Jeżeli temperatura jest bardzo wysoka, a promieniowanie słoneczne intensywne powinno się nosić nakrycie głowy, ale też długi rękaw czy spodnie z długimi nogawkami. 

Stosujcie kremy z wysokim filtrem UV 


Oczywiście należy stosować kremy z filtrem UV i tutaj nie ma znaczenia czy wychodzicie na chwilę czy na kilka godzin. Należy sięgnąć po najwyższy możliwy filtr, czyli SPF 50+. Zapewnia ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVB nawet w 98%. To właśnie promieniowanie UVB odpowiada za poparzenia słoneczne. Po kremy z niższym filtrem mogą sięgnąć osoby, które mają trzeci lub czwarty fototyp skóry, czyli cerę oliwkową czy też śniadą. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że im niższy filtr, tym ochrona przed promieniowaniem UV niższa. Jednak w przypadku filtrów SPF 25 czy 30 wynosi i tak powyżej 90%. Należy unikać produktów typu olejki do opalania przyspieszające opaleniznę. Same w sobie nie są szkodliwe, jeśli stosowane są po zastosowaniu kremu z wysokim filtrem. Jednak osoby uczulone na słońce nie powinny ich stosować. Najczęściej są to osoby, które należą do fototypu pierwszego, ewentualnie drugiego. W przypadku pierwszego skóra zawsze ulega poparzeniom, a w przypadku drugiego bardzo często. Dla takich osób o jasnej karnacji zawsze polecane są kremy z filtrem SPF 50+. 

Jak prawidłowo stosować kremy z filtrem SPF?


Należy wiedzieć, że trzeba nakładać dość grubą warstwę kremu z filtrem SPF. Może mieć on właściwości łagodzące. Zatem jeśli pojawiła się lekka pokrzywka, to skórę może ukoić zawartość panthenolu czy alantoiny w produkcie. Krem z filtrem należy nakładać co najmniej na pół godziny przed planowanym wyjściem. Dodatkowo aplikację należy powtarzać co 2-3 godziny. Może się to wydawać problematyczne w odniesieniu do skóry twarzy, ale wcale tak nie jest. Wystarczy sięgnąć po spray z filtrem SPF 50, który zapewni właściwą ochronę i można aplikować go na makijaż. Nie trzeba zatem z niego rezygnować, by zapewnić skórze właściwą ochronę. Krem z filtrem SPF chroni nie tylko przed poparzeniem słonecznym czy pojawieniem się uczulenia słonecznego, ale również fotostarzeniem się skóry, czy pojawianiem się plam posłonecznych. Krem z filtrem SPF może być też stosowany jako baza pod makijaż. Nie można zapominać o aplikowaniu go na wszystkie odsłonięte części ciała. W przypadku uczulenia na słońce należy unikać wychodzenia w godzinach od 11 do 15, a także wtedy gdy występuje wysoki indeks UV.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5