Jak wybrać odpowiedni fotelik rowerowy?

2023-09-20 21:24:41(ost. akt: 2023-09-27 19:46:40)
Opieka nad maluchem nie oznacza, że musisz zrezygnować z regularnych przejażdżek rowerowych czy z codziennego ekologicznego transportu. Od momentu, w którym dziecko nauczy się siedzieć, możecie razem podbijać na dwóch kołach świat. Musisz tylko zaopatrzyć się w odpowiedni fotelik rowerowy (i kask) dla swojej pociechy. Jak takie krzesełko wybrać, o tym w naszym poradniku!

Fotelik rowerowy a waga dziecka i zalecenia producenta


Po pierwsze i najważniejsze – sprawdź maksymalny udźwig fotelika i upewnij się, że Twój maluch nie jest cięższy lub nie zbliża się do tej granicy. Zwykle ta wartość wynosi 22 lub 35, ale czasem zaledwie 15 kilogramów. Nie możesz wozić w foteliku dziecka, jeśli jego waga przekracza dopuszczalne obciążenie modelu – jest to kwestia bezpieczeństwa, choć naturalnie i wygody małego rowerzysty. W specyfikacji najczęściej na próżno szukać obciążenia minimalnego, ale producent może zalecić np. widełki wiekowe czy „rozwojowe”. Co do zasady dziecko możesz przewozić w foteliku od momentu, gdy będzie już samodzielnie i stabilnie siedziało. Jednak zawsze warto najpierw poradzić się pediatry czy fizjoterapeuty – każdy maluch inaczej się rozwija.

Ponadto musisz jeszcze przestrzegać zaleceń montażowych. Dotyczy to przede wszystkim wymiarów i nośności bagażników tylnych, na których mocuje się foteliki najczęściej. Może to oczywiste, jednak łatwo zapomnieć: Twój bagażnik musi mieć odpowiednio wysoki udźwig – np. 25 czy 30 kg przy foteliku przeznaczonym do 22 kg wagi dziecka. Powinieneś także do jego montażu użyć rekomendowanych części i adapterów oraz przestrzegać schematu instalacji.

Fotelik na rower a sposób jego montażu


Fotelik rowerowy najczęściej montuje się z tyłu – na bagażniku tylnym lub bez bagażnika, do ramy podsiodłowej nad kołem. Mniejsze maluchy rodzice często przewożą z przodu – na kierownicy. Masz więc pod względem sposobu montażu trzy typy krzesełka. Fotelik na kierownicy sprawdza się świetnie, natomiast raczej tylko w przypadku najmłodszych pasażerów: niemowląt. Jego ogromną zaletą jest to, że masz stale dziecko na oku i w zasięgu ręki. Widzisz, kiedy coś jest nie tak, i możesz od razu temu zaradzić. Łatwiej Ci też utrzymać z maluchem kontakt: uczyć go otaczającego świata czy upewniać się, że dobrze się czuje i niczego mu nie brakuje. Z drugiej strony szkrab odrobinę zasłania widok i obciąża kierownicę, więc trudniej jest prowadzić rower.

Najczęściej wybierane są foteliki rowerowe mocowane do ramy na stelażu nośnym,  z kolei te mocowane na tylnym bagażniku są przystosowane do większych obciążeń. W tych modelach dziecko w żaden sposób nie utrudnia jazdy – nie zasłania drogi, a jego waga nie wpływa na stabilność i skrętność kierownicy w tak dużym stopniu jak w innych modelach. W ten sposób polecamy przewozić zwłaszcza już starsze i bardziej samodzielne pociechy.

Fotelik do roweru – pasy bezpieczeństwa, wyściółka, podpórki i regulacja


Kolejna ważna sprawa to wyposażenie fotelika na rower, które powinno obejmować solidne pasy bezpieczeństwa, miękką wyściółkę, podpórki na nogi i podłokietniki. W każdym krzesełku powinny znaleźć się również odblaski lub odpowiednie oświetlenie.

Solidne, 3- lub 5-punktowe pasy bezpieczeństwa z płynną regulacją, która pozwala dostosować je do rosnącego dziecka. Pasy fotelika muszą ściśle przylegać do ciała małego pasażera, trzeba je więc odpowiednio dociągnąć. Do tego powinny być stosunkowo elastyczne. Świetnie sprawdzają się też miękkie osłony na barki, dzięki którym pasy nie wpijają się w ramiona dziecka – dają maksimum komfortu, nawet na najdłuższej przejażdżce.

Miękka wyściółka fotelika rowerowego i zagłówek. Przekładają się na komfort, ale i bezpieczeństwo dziecka. Oparcie powinno być sprężyste, a całość wyłożona np. miękką pianką albo klasyczną tapicerką. W najlepszych modelach miękkie podparcie pleców posiada regulację wysokości. W ten sposób siedzisko chroni kręgosłup dziecka przed wstrząsami i przeciążeniem, izoluje także ciało od twardej obudowy. Świetnie sprawdza się też wysunięty, wysoki zagłówek – pozwala dziecku wygodnie oprzeć całą głowę i dodatkowo ją zabezpiecza.

• Regulowane podpórki na nogi (z paskami) i wygodne podłokietniki. Dobry fotelik rowerowy stabilizuje i chroni całe ciało dziecka. W dolnej części powinny zatem znaleźć się regulowane w pionie podpórki pod stopy z paskami do zapięcia. Wkładasz w nie nóżki dziecka i zapinasz wielostopniowo regulowany pasek, który solidnie podtrzymuje stopę. Dla wygody malucha postaw również na odpowiednie szerokie, długie i miękkie podłokietniki.

Zwróć uwagę na to, czy wybierany fotelik rowerowy spełnia normy (polskie i europejskie) np. EN 14344:2004. Wówczas masz pewność, że jest przetestowany w różnych sytuacjach. O bezpieczeństwie i jakości gadżetu świadczą ponadto różne przyznane mu certyfikaty, np. niemieckich instytutów badawczych TÜV. 

Maluchy a foteliki rowerowe – o czym pamiętać?


W świetle przepisów prawa na rowerze możesz przewozić dziecko do 7. roku życia – w odpowiednim foteliku lub w przyczepce. Pamiętaj, że musi też mieć na głowie kask. I skompletuj dla malucha wygodną odzież rowerową na każdą porę roku. Co jeszcze? 

Na rynku znajdziesz niezwykle praktyczne foteliki rowerowe np. Hamax Caress z odchylanym. To super sprawa – maluch może sobie w drodze wygodnie pospać. A Ty nie musisz wracać tak szybko do domu, żeby zdążyć na jego planową drzemkę. Być może także zastanawiasz się, czy w ogóle inwestować w fotelik rowerowy, czy może jednak kupić przyczepkę: korzysta z niej dziś już sporo rodziców. Rozwiązanie ma plusy i minusy. Dziecko ma dużo miejsca i może się w niej wygodnie ułożyć. Jednak Ty nie masz z nim tak dobrego kontaktu. Wszystko zależy od Waszych preferencji.

Wiesz już, jak wybrać odpowiedni fotelik dla dziecka – na co zwrócić uwagę. Odwiedź dobry sklep rowerowy, skompletuj sprzęt na wyprawę i ruszajcie we wspólną drogę!

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5