O czym pamiętać wypożyczając samochód?

2023-08-30 10:37:14(ost. akt: 2023-08-31 13:59:37)   Artykuł sponsorowany
Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, gdy zdecydujesz się wynająć samochód? Czy znasz zasady i warunki obowiązujące podczas wynajmu samochodu z wypożyczalni samochodów? Przeczytaj koniecznie artykuł!
Wynajem samochodu

Każda wypożyczalnia samochodów oferująca wynajem aut (zawarcie umowy zarówno na wynajem krótkoterminowy samochodu jak i wynajem długoterminowy) określa zasady i warunki umowy wypożyczenia pojazdów. Najczęstszym takim warunkiem może być wypożyczenie samochodu bez kaucji lub za jej pobraniem. Punkty wynajmu samochodów znajdują się w wielu miastach na terenie kraju oraz na portach lotniczych.


Czy samo prawo jazdy wystarczy? Czy i jakie dodatkowe dokumenty warunkują wynajem auta?

Przy podpisywaniu umowy dokumentami potwierdzającymi tożsamość i możliwość kierowania pojazdem są czynne: prawo jazdy i dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Może się zdarzyć, że posiadane prawo jazdy jest niewystarczające do kierowania autem w krajach nienależących do Unii Europejskiej lub przyszły kierowca pojazdu jest spoza krajów Unii Europejskiej, wówczas do wydania auta konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy, które należy obowiązkowo wyrobić w danym kraju. Podczas zawierania umowy najemca może zostać poproszony również o dokument potwierdzający jego niekaralność.

Najemca ponosi pełną odpowiedzialność za wypożyczony samochód, również wtedy, gdy przedmiot najmu pozostaje w dyspozycji innego użytkownika niż najemca.



Wypożyczenie auta warunki

Na co zwrócić uwagę - wyjaśnienie zasad
Do najważniejszych zasad, o których należy pamiętać decydując się na wypożyczenie samochodu należą:

1. Staranne przeczytanie zapisów zawartych w umowie najmu i zapoznanie się ze wszystkimi załączonymi do niej załącznikami

W celu wypożyczenia auta w pierwszej kolejności należy dokładnie przeczytać warunki zawarte w umowie najmu samochodu. Umowę wynajmu należy przeczytać w całości, a następnie podpisać wymagane pola i zawarte w niej postanowienia. W razie niezrozumienia zawartych w umowie postanowień, należy poprosić o ich interpretację. Uchroni to wynajmującego przed dodatkowymi kosztami finansowymi związanymi z niepoprawną i błędną interpretacją zapisów. Wypożyczalnia samochodów w związku z zakończeniem obowiązywania umowy wypożyczenia pojazdu może dodatkowo umieścić w umowie zapis odnoszący się do zwrotu samochodu w wyznaczonych miejscu i w określonych godzinach. W umowie mogą znaleźć się również ograniczenia dotyczące zakazu palenia papierosów i przewożenia zwierząt, a także postanowienia o wysokości kosztów dokonanej rezerwacji, jej zwrotu lub braku kaucji za wybrany pojazd oraz opłaty za anulowanie tej rezerwacji.

Umowa podpisywana jest w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej strony.

2. Dokładne obejrzenie samochodu

Wypożyczane samochód należy dokładnie obejrzeć w dniu wynajęcia samochodu. W protokole wydania pojazdu należy uwzględnić, czy na dzień wynajmu auta znajdowały się na nim rysy, zadrapania, wgniecenia lub jakiekolwiek inne usterki, które nieuwzględnione na piśmie, będą świadczyć, iż ich powstanie nastąpiło z winy kierowcy w związku z nienależytym użytkowaniem samochodu.

Oddając wypożyczony samochód należy sporządzić protokół zdawczo – odbiorczy potwierdzający stan techniczny samochodu na dzień jego zwrotu.



3. Wiek i staż kierowcy za kierownicą pojazdu

Doświadczenie kierowcy „za kółkiem” ma ogromne znaczenie przy wynajmie samochodu. W umowach najmu bardzo często znajduje się zapis dotyczący osiągniętego roku życia i/lub doświadczenia kierowcy za kierownicą. Prawo jazdy przedstawione przez kierowcę, przyszłego najemcę pojazdu, pozwala określić jego staż i doświadczenie, które istotnie wpływają na kulturę jazdy, a co za tym idzie – bezpieczeństwo na drogach! Wypożyczalnia samochodów może uwzględnić w umowie zapis związany np. z minimum dwuletnim doświadczeniem kierowania pojazdem czy wiekiem kierowcy (np. ukończony min. 21 r.ż.).

4. Ograniczona liczba kierujących wynajętym samochodem

Ograniczenie liczby osób kierujących samochodem do jednego kierowcy ma na celu wyeliminowanie sytuacji udostępniania pojazdu osobom trzecim, nieuprawnionym do jego prowadzenia. Warunek ten ma również na celu ograniczenie ilości kolizji i wypadków na drodze spowodowanych chęcią popisania się nowym samochodem przez osoby nieupoważnione do jego kierowania (np. przez osoby niespełniające warunki doświadczenia prowadzenia samochodu).

Umowa najmu samochodu może uwzględniać również większą liczbę kierujących wypożyczonym samochodem (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą).

5. Limit kilometrów

Liczba przejechanych kilometrów ma znaczenie! W przypadku przekroczenia określonej liczby przejechanych kilometrów, pobierane są dodatkowe opłaty za każdy przejechany dodatkowy kilometr drogi. Liczbę możliwych do przejechania kilometrów powinni mieć na szczególnej uwadze klienci, którzy planują wynajętym samochodem przekroczyć granicę rodzimego kraju, w szczególności planując wakacje lub wycieczkę objazdową.

6. Ilość zatankowanego paliwa w dniu zwrotu pojazdu

W dniu zwrotu wypożyczonego samochodu należy uzupełnić poziom paliwa do takiego poziomu, w jakim odebraliśmy auto w pierwszym dniu obowiązywania umowy najmu samochodu. Jeżeli okaże się, że poziom paliwa w baku jest niższy, konieczne będzie doliczenie dodatkowych opłat.

7. Dodatkowe ubezpieczenie i rozszerzone pakiety

Warto upewnić się, jakie udogodnienia zawiera wybrany przez nas pakiet. Może okazać się, że za wynajem niektórych funkcji i dodatków należy uiścić dodatkową opłatę, np. za fotelik dziecięcy, klimatyzację, uszkodzenie opon itp. Kierowca może uwzględnić możliwość dobrania dodatkowych ubezpieczeń takich jak: AC, NNW i ASS. Rozszerzone ubezpieczenie zapewnia ograniczenie dodatkowych kosztów w razie kolizji pojazdów spowodowanej z winy innego kierowcy.
Wykupiony pakiet może obejmować auto zastępcze dostarczane przez właściciela wypożyczalni. W wykupionym pakiecie bardzo ważny aspekt stanowi również zapis informujący kierowcę, czy ubezpieczenie obowiązuje wyłącznie w kraju, w którym wypożyczone zostało auto, czy uwzględnia również inne kraje znajdujące się za granicą rodzinnego państwa, do których kierowca zamierza się wybrać.


Warto zapoznać się z opiniami klientów, które wypożyczalnia samochodów umieszcza na swojej stronie internetowej

Zaczerpnięcie opinii z doświadczenia wynajmu auta innych osób (wynajem aut osobowych, vanów, pojazdów dostawczych, pojazdów na cele przeprowadzki, na szybki weekendowy wypad, na wakacje, wyjazd służbowy) pozwoli podjąć świadomą decyzję, dzięki której obie strony będą w pełni zadowolone z nawiązanej współpracy. Pamiętaj, zaufanie jest bardzo ważne, a opinia każdego kierowcy bezcenna. Warto czytać opinie związane z wynajmem aut, które klienci zamieszczają na stronach właścicieli wypożyczalni samochodów.



Uważaj na promocje i super okazje!

Promocja i super okazja może okazać się pakietem podstawowym bez uwzględnienia dodatkowych funkcji i wyposażenia samochodu (są to np. brak fotelika dziecięcego, zwrot samochodu w innym miejscu niż miejsce odbioru podczas podpisania umowy). Może okazać się również, że oferta określona jako „pełna ochrona” nie uwzględnia wliczonego kosztu ubezpieczenia samochodu w razie stłuczki.


Wybór jest ogromny!

Potrzebujesz wynająć samochód? Doskonale! To jakiego auta potrzebujesz zależy wyłącznie od Ciebie. Czy to ma być samochód służbowy czy taki, którego oryginalność i design wyróżni Cię na drodze wśród pozostałych kierowców? A może nie wyobrażasz sobie życia bez szybkich samochodów sportowych? Bez wpłacenia kaucji, czy jednak za jej pobraniem? A może bezpośrednio na lotnisku?

Pojazdy i wszystkie niezbędne informacje możesz sprawdzić bezpośrednio na stronie internetowej wybranej przez siebie wypożyczalni. Skorzystaj z oferty, która oferuje samochody najwyższej klasy, by spełnić wszelkie Twoje oczekiwania!

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5