Inhalator, aspirator i… – co się przyda, gdy niemowlę ma katar?

2023-08-30 10:26:16(ost. akt: 2023-08-30 10:33:00)   Artykuł sponsorowany
Twojemu dziecku dokucza katar? Ogranicza mu oddychanie i spokojny sen? W tym artykule znajdziesz rady, jak złagodzić te dolegliwości. Oczyszczenie noska solą fizjologiczną, inhalacje to tylko niektóre z nich. Sprawdź, jak pomóc maluszkowi i co warto mieć w domowej apteczce!
Skąd katar u niemowlaka – prawdopodobne przyczyny

Zanim przejdziemy do sposobów na katar u niemowlaka, warto wspomnieć, skąd w ogóle się on bierze. Katar, czyli zapalenie błony śluzowej nosa, zazwyczaj spowodowane jest wirusami przenoszonymi drogą kropelkową podczas kichania lub kaszlu. Może również być wywołane przez zanieczyszczone powietrze i alergeny.

Na początku wydzielina jest przezroczysta i wodnista, później gęstnieje, zmieniając kolor na żółty lub zielonkawy. Może towarzyszyć temu uczucie zatkanych nozdrzy. W przypadku niemowląt do trzeciego miesiąca życia zawsze zaleca się konsultację z lekarzem, zwłaszcza jeśli katarowi towarzyszą inne objawy, takie jak gorączka, kaszel, duszności czy nadmierne rozdrażnienie. Wizyta u lekarza jest również konieczna, jeśli katar nie ustępuje po tygodniu.


Inhalator – sprawdzony sprzęt do walki z zatkanym noskiem

Walka z zatkaniem noska u niemowląt i małych dzieci bywa frustrująca zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Inhalator to niezawodne narzędzie, które może okazać się kluczowe w łagodzeniu tego problemu. Inhalacje ułatwiają rozrzedzenie oraz usunięcie wydzieliny z nosa, a także nawilżają drogi oddechowe. 

W zależności od stopnia problemu zalecane są albo inhalacje z samej soli fizjologicznej, albo ze specjalnych leków, które używa się wyłącznie do inhalacji. Co ważne, w żadnym razie nie wolno inhalować malucha olejkami eterycznymi.
Inhalatory, dostępne na przykład w aptece Nowa Farmacja, mogą być przewodowe bądź bezprzewodowe, a dodatkowo każdy ma z zestawie kilka rozmiarów maseczek. Dzięki temu bez problemu inhalator posłuży i dziecku, i dorosłemu. Powinien on być obecny w każdym domu.


Aspirator – idealny do ociągania wydzieliny
W pierwszych latach życia niemowlęta i małe dzieci nie potrafią jeszcze samodzielnie wydmuchać kataru, a jednak konieczne jest regularne usuwanie nadmiaru wydzieliny. Brak tego zabiegu może prowadzić do potencjalnych powikłań, takich jak zapalenie uszu czy zatok. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest bez wątpienia aspirator.

Dostępne są trzy warianty tego urządzenia: ustny, elektryczny oraz z końcówką, którą można podłączyć do odkurzacza. Każdy z nich jest szybki, prosty w obsłudze i bezpieczny, pod warunkiem przestrzegania instrukcji użytkowania oraz delikatnego nawilżenia nozdrzy wodą morską lub solą fizjologiczną przed zabiegiem. Dzięki aspiratorowi możesz zapewnić maluchowi swobodne oddychanie, minimalizując ryzyko powikłań związanych z zatkanym nosem.


Leki na katar – w aerozolu i aromatycznych plasterkach

W walce z katarem skuteczne są preparaty w sprayu. Warto wymienić dwa rodzaje – uniwersalną i bezpieczną w każdym wieku wodę morską oraz spraye obkurczające śluzówkę, dostosowane do wieku dziecka. Oba typy kupisz bez recepty w aptece, a dokładne informacje znajdziesz na opakowaniu lub w ulotce produktu.

Katar często utrudnia sen, dlatego przyda się plasterek nasączony mieszanką olejków eterycznych, głównie eukaliptusowego, który poprawi jakość snu. Przyklejony na noc na piżamkę lub łóżko, udrażniający nos plasterek pozwala dziecku swobodnie oddychać.

Zastosuj nasze wskazówki, jeśli chcesz się pozbyć kataru u niemowlaka. Pamiętaj, że inhalator to prawdziwy must have. Wielu rodziców przekonało się, jak dzięki inhalacjom uniknęły podawania dziecku silnych lekarstw.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5