Kupujemy wideorejestrator

2023-07-19 17:25:24(ost. akt: 2023-07-19 17:26:49)   Artykuł sponsorowany
Jeszcze kilka lat temu wideorejestrator był traktowany często jako modny gadżet. Wynikało to po części z braku zrozumienia co do tego czym tak naprawdę jest to niewielkie urządzenie i w czym może pomóc kierowcy. Na szczęście od tamtej pory wiele zmieniło się w tym temacie i wideorejestratory stają się coraz częstszym wyposażeniem aut. Na co zwracać uwagę podczas jego wyboru? O tym piszemy poniżej.


Do czego tak naprawdę przydaje się wideorejestrator samochodowy?

Osoby, które po raz pierwszy rozważają zakup tego urządzenia mogą mieć liczne obiekcje, aby wydać pieniądze na coś tak niewielkiego, jak rejestrator jazdy. Dlatego też nasz tekst zaczniemy od wskazania, do czego może się on przydać. Oto kilka z jego możliwości.
1. Najważniejsza z nich to zarejestrowanie momentu, miejsca i okoliczności kolizji, wypadku czy innego niebezpiecznego zdarzenia. W przypadku dojścia do np. stłuczki zazwyczaj między jej uczestnikami dochodzi do nieporozumień co do tego, kto jest za nią odpowiedzialny. Wprawdzie wezwany na miejsce patrol Policji ma za zadanie ustalić winnych to mając nagranie z wideorejestratora sprawa od ręki staje się jasna.
2. Pomoc w ustaleniu sprawcy zdarzenia nie koniecznie z naszym udziałem. Przykładowo widzimy wypadek. Przyjeżdża patrol i zaczyna się ustalanie winnych. Nagranie daje odpowiedź co tak naprawę zaszło.
3. Pomoc w ujęciu sprawcy, który uciekł z miejsca kolizji. To niestety wciąż się zdarza. W nerwach możemy nie zwrócić uwagi kto dokładnie w nas uderzył jeśli sprawca odjedzie z piskiem opon. W takich sytuacjach nagrywanie obrazu rozwiązuje problem. Wystarczy przejrzeć zapis, spisać markę i numer rejestracyjny oraz przekazać Policji.
To trzy z głównych zastosowań, ale oczywiście nie ostatnie. Pozostałe omówimy w pozostałych punktach mając nadzieję, że po lekturze tego tekstu spora część właścicieli aut zmieni zdanie na temat kamer samochodowych.


Kamera samochodowa jako kamera cofania

Posiadacze nowych aut, z których duża część posiada w standardzie kamerę cofania mogli już zapomnieć jak to jest parkować bez niej. Dla wszystkich pozostałych kamera cofania to jeden z najczęściej wskazywanych braków wyposażenia ich czterech kółek. Dobra wiadomość jest taka, że wideorejestrator samochodowy może być wykorzystywany nie tylko jako kamerka samochodowa, ale jako kamera cofania.
Aktywny tryb parkingowy, czyli jak zadbać o auto np. w nocy?
Zabezpieczenie samochodu od zakusów obcych leży w interesie każdego. Tryb parkingowy (z funkcją timelapse) w kamerach samochodowych może pełnić funkcję monitoringu. Przykładowo, jeśli ktoś zacznie kręcić się koło naszego auta, zadziała detekcja ruchu, która uruchomi rejestrowanie obrazu.


Do czego służy wbudowany moduł GPS

Oprócz wyżej wymienionych funkcji służących do nagrywania obrazu nowoczesne kamery samochodowe coraz częściej posiadają moduł GPS, kojarzony zazwyczaj z nawigacją samochodową. Moduł GPS przyda się, chociażby z tego względu, iż informuje nas o fotoradarach na drodze oraz rejestruje prędkość samochodu, z jaką się poruszamy. W razie kontroli drogowej mamy więc niezbity dowód w rozmowach z Policją.
Czy istnieje najlepszy wideorejestrator?
Każdy, kto rozważa doposażenie swojego auta chce rzecz jasna dokonać jak najlepszego wyboru. Dobry rejestrator samochodowy to przede wszystkim taki, który zaspokaja nasze potrzeby. W dokonaniu wyboru pomocny może być ranking wideorejestratorów lub dobry artykuł,


który zwróci naszą uwagę na kluczowe kwestie. Pamiętajmy jednak, że mnogość funkcji i wysoka cena nie oznaczają automatycznie jedynej sensownej opcji. Przyjrzyjmy się detalom, funkcjom, które do pewnego stopnia mogą determinować nasz zakup.
Szeroki kąt widzenia i kąt nagrywania – generalnie im jest większy tym więcej szczegółów uchwyci kamera

Stabilizacja obrazu – może, ale nie musi się przydać. O ile nie korzystamy regularnie z leśnych, wyboistych dróg możemy się bez nie obejść.

Nagrywanie w wysokiej rozdzielczości np. full hd – nie jest konieczne. O wiele ważniejsza jest tutaj długość zapisu, a co za tym idzie pojemność karty pamięci.

Umieszczenie kamery – może mieć spore znaczenie w zależności od posiadanego auta. Mała kamerka samochodowa zmieści się w nawet mniejszym aucie. Natomiast duża może sprawić już nieco kłopotu i zmniejszać komfort użytkowania.

Wbudowany tryp nocny oraz sensor Sony czynią kamerę samochodową odporną na pracę przy słabej widoczności.

Umiejętność majsterkowania – montaż kamery tylnej czy to do szyby, czy zderzaka wymaga odrobiny umiejętności manualnych a podłączenie jej do instalacji elektrycznej znajomości tematu.


Podsumujmy zatem

Zanim wybierzemy wideorejestrator wyposażony we wszelkie możliwe funkcje odwiedźmy ranking kamer samochodowych. Wówczas okaże się, że wbudowany GPS, nagrywanie w rozdzielczości full hd, opcja dual, czyli działający jako tylna kamera może się okazać, że będzie on zwyczajnie drogi. Dlatego raz jeszcze pokreślimy, że dostępne funkcje należy podzielić na te niezbędne i dodatkowe, Całość dopasować do auta.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5