Czym są szczoteczki międzyzębowe? Rodzaje i zastosowanie

2023-07-17 14:42:00(ost. akt: 2023-07-17 14:41:47)   Artykuł sponsorowany
Przestrzenie międzyzębowe to obszary, w których gromadzą się spore ilości płytki nazębnej, bakterii, osadów i resztek pokarmowych. Niestety włókna zwykłej szczoteczki nie są w stanie do nich dotrzeć i skutecznie je wyczyścić. Nieusuwane nieczystości mogą przyczyniać się do wielu problemów jamy ustnej, np. próchnicy, ubytków zębowych, nieświeżego oddechu czy stanów zapalnych dziąseł.
Jednym ze sposobów na wyczyszczenie wspomnianych przestrzeni jest stosowanie specjalnych przyrządów do tego celu. Czym są szczoteczki międzyzębowe? Jakie są ich rodzaje? W jaki sposób należy prawidłowo używać szczoteczek międzyzębowych? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Czym są szczoteczki międzyzębowe?
Szczoteczki międzyzębowe to przyrządy do oczyszczania trudno dostępnych przestrzeni między zębami. Stanowią alternatywę dla nici dentystycznych, wykałaczek czy drogich irygatorów do zębów. Za ich pomocą pozbędziesz się płytki nazębnej, resztek pokarmowych oraz innych zanieczyszczeń. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza w higienie jamy ustnej osób z aparatami ortodontycznymi czy uzupełnieniami protetycznymi. Szczoteczki międzyzębowe posiadają sprężyste włókna, które wypełniają każdą przestrzeń. Charakteryzują się niewielkim rozmiarem i specyficzną budową, a różnią się rodzajem uchwytu, materiałem, średnicą główki, rodzajem zastosowanego włosia, a także przeznaczeniem, dzięki czemu każdy może wybrać produkt odpowiedni dla siebie.
Rodzaje szczoteczek międzyzębowych
Skoro wiemy już, czym różnią się szczoteczki międzyzębowe, możemy wymienić ich typy. Należy pamiętać, iż każdy z nas posiada inne przestrzenie między zębami. To bardzo ważne, aby sięgnąć po odpowiedni przyrząd, gdyż w przeciwnym razie możemy doprowadzić do podrażnienia dziąseł, a nawet do ubytków zębowych. Szczoteczki międzyzębowe dzielimy na:
[list]
[*]ortodontyczne – są przeznaczone dla osób posiadających stałe aparaty ortodontyczne, gdyż ułatwiają oczyszczanie przestrzeni wokół trudno dostępnych miejsc
[*]elektryczne – przyrządy elektryczne, które działają zdecydowanie szybciej niż te manualne, dlatego też ważne jest użycie odpowiedniej mocy, która nie podrażni dziąseł i nie przyczyni się do ich krwawienia; rekomendowane są użytkownikom mostów, implantów i koron. Więcej infirmacji na temat działania szczoteczek elektrycznych i sonicznych znajdziesz na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl
[/list]
Szczoteczki międzyzębowe, jak wspomniano wcześniej, wyposażone są w różnego rodzaju uchwyty, które mogą różnić się kształtem, długością czy kątem zamocowania. Przyrządy z dłuższym uchwytem czyszczą tylne przestrzenie między zębami, czyli podobnie jak szczoteczki zamontowane na uchwytach pod kątem 45°. Z kolei krótsze uchwyty przeznaczone są do czyszczenia przednich przestrzeni międzyzębowych oraz elementów aparatu ortodontycznego. Szczoteczki mocowane do uchwytów metalowych najczęściej stosuje się w gabinetach dentystycznych z uwagi na to, iż materiał, z którego są wykonane, nadaje się do wielorazowej dezynfekcji.
Szczoteczki międzyzębowe – stosowanie
Jeśli chcesz korzystać ze szczoteczek międzyzębowych w prawidłowy sposób, zastosuj się do kilku niżej opisanych kroków:
[list=1]
[*]Najpierw dokładnie wyszczotkuj jamę ustną przy użyciu pasty do zębów dobrej jakości.
[*]Szczoteczkę międzyzębową trzymaj pod odpowiednim kątem i ustaw ją przed zębami.
[*]Wsuń szczoteczkę między zęby. Jej włókna powinny wypełnić każdą przestrzeń. Specjalna konstrukcja szczoteczki sprawia, że wystarczy wykonać jeden ruch, aby wymieść zanieczyszczenia. Pamiętaj, aby nie używać zbyt dużej siły. Jeśli nie możesz wepchnąć szczoteczkę między zęby, sięgnij po przyrząd o mniejszym rozmiarze.
[*]Wyciągnij szczoteczkę z przestrzeni międzyzębowej bardzo delikatnie.
[*]Przejdź do następnej przestrzeni między zębami.
[*]Po zakończonym procesie, czyli wyczyszczeniu wszystkich przestrzeni, przepłucz szczoteczkę wodą bądź antyseptycznym płynem do płukania.
[*]Pamiętaj, aby wymieniać szczoteczkę międzyzębową raz na cztery tygodnie, gdyż jej włókna po czasie się zużywają i nie spełniają już swoich funkcji.
[/list]

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5