E-recepta dla dziecka

2023-06-28 13:54:51(ost. akt: 2023-06-28 13:56:18)   Artykuł sponsorowany

E- recepta to elektroniczny dokument, który zastąpił tradycyjną papierową receptę. Elektroniczną receptę realizuje się na podstawie czterocyfrowego kodu dostępowego oraz numeru PESEL pacjenta, który otrzymuje się SMS-em lub e-mailem. E-receptę można odebrać również na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP w telefonie lub innym urządzeniu mobilnym. Na życzenie lekarz może przekazać e-receptę w formie wydruku informacyjnego.

Korzyści e-recepty

Do plusów elektronicznej recepty należy:
- brak konieczności pisania odpisów - w przypadku przepisania większej liczby leków, nie trzeba prosić farmaceuty o odpis i nie utraci się przy tym refundacji. Każdy lek można wykupić w dowolnej aptece,
- brak ryzyka otrzymania niewłaściwego leku, ponieważ e-recepta jest zawsze czytelna,
- wszystkie e-recepty zapisują się na Internetowym Koncie Pacjenta, dzięki czemu nie istnieje możliwość jej zgubienia,
- można zrealizować ją w każdej aptece w Polsce.

E-recepta dla dziecka
W przypadku dziecka, które ma już nadany numer PESEL dostęp do Internetowego Konta Pacjenta jest widoczny przez rodziców lub opiekunów prawnych w zakładce „Dzieci”. Widoczne są tam dane dzieci do 18 roku życia. Dzieci widoczne są na koncie tego z rodziców, który zgłosił je do ubezpieczenia w ZUS. Dzieci, które ukończyły 16 rok życia i posiadają dowód tymczasowy lub paszport mogą zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta samodzielnie, ponieważ w świetle prawa dziecko w wieku 16-17 lat jest osobą małoletnią, która ma dostęp do informacji o swoim stanie zdrowia. Osoby takie mają możliwość zalogowania się ale z ograniczoną listą funkcjonalności, czyli np. nie może wyrazić zgody na operację lub zabieg oraz upoważniać innych osób do odczytywania jego danych. Należy pamiętać, że aby zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, trzeba mieć profil zaufany, e-dowód lub internetowe konto bankowe, które na to pozwala.

W przypadku noworodków lekarz wpisuje w swój system gabinetowy wszystkie dane dziecka, wybiera typ dokumentu, który umożliwi wskazanie opiekuna. W następnym kroku powinien podać dane opiekuna, które będą umieszczone dla dokumencie e-recepty. Dokument ten jest przypisany do numeru PESEL rodzica lub opiekuna i dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. W przypadku gdy dziecko nie posiada numeru PESEL, ale posiada inny dokument, którym można je zidentyfikować np. dziecko nie będące obywatelem Polski, to obsługa takiej osoby przebiega jak dla obcokrajowca, czyli z wykorzystaniem dokumentu tożsamości jaki posiada.

Co, gdy dziecko skończy 18 lat?
Sytuacja dostępu do elektronicznych recept przez rodziców lub opiekunów dzieci, które właśnie skończyły 18 lat jest niemożliwa, chyba że osiemnastolatek zaloguje się na Internetowe Konto Pacjenta lub do aplikacji mojeIKP i upoważni rodzica lub opiekuna prawnego do tej czynności jako osobę bliską. Dzieje się tak, gdy nastolatek skończy 18 lat i zyskuje pełnię uprawnień, a rodzic lub opiekun z automatu je traci. Od tej chwili to on sam będzie decydował, kto będzie miał dostęp do jego danych medycznych, sam będzie odbierał swoje e-recepty oraz e-skierowania, sprawdzał jakie leki mu zapisano i jakie wyroby medyczne będą mu refundowane. Warto się to tego przygotować, gdy dziecko bierze jakieś leki na stałe, to ważne jest, by w dniu 18 urodzin miało możliwość zalogowania się na Internetowe Konto Pacjenta. Dobrze jest wcześniej pokazać dziecku jak może uzupełnić swoje dane kontaktowe, odbierać e-recepty i e-skierowania. Mimo, iż w świetle prawa w dniu swoich 18 urodzin staje się osobą dorosłą, która może sama za siebie odpowiadać, na pewno dalej będzie potrzebowała wsparcia swoich rodziców lub opiekunów nawet w takich codziennych sprawach jak korzystanie z e-recepty.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5