Ile kosztują przesyłki kurierskie i co warto nadać za pośrednictwem kuriera?

2023-04-11 16:00:25(ost. akt: 2023-04-11 16:00:59)   Artykuł sponsorowany
Przesyłka kurierska to sposób na szybkie i bezpieczne wysyłanie paczek – zarówno w kraju, jak i za granicą. Sprawdzając jednak oferty różnych firm, można zauważyć, że ceny podobnej usługi różnią się w zależności od usługodawcy. Od czego więc ona zależy? Sprawdź, co wpływa na ostateczny koszt przesyłki.
Koszt wysyłki kurierem – od czego zależy? 

Ostateczny koszt przesyłki kurierskiej zależy od wielu czynników. Wśród nich można wymienić:


● miejsce docelowe – im większa odległość pomiędzy nadawcą a odbiorcą, tym więcej przyjdzie nam zapłacić za usługę. Przesyłki na terenie kraju są tańsze niż te na obszarze Unii Europejskiej, a z kolei te unijne kosztują mniej niż nadanie paczki na inny kontynent. Wiąże się to z kosztami paliwa, różnymi drogami transportu, a czasem także z formalnościami celnymi.

● Waga i wymiary paczki – im większa i cięższa przesyłka, tym jest ona droższa. Warto również pamiętać, że każdy przewoźnik ma swoje wyznaczone limity poszczególnych rodzajów paczek – dobrze się z nimi zapoznać, zanim zamówimy usługę. Na cenę wpływają także nieregularny kształt paczki, którą określa się jako przesyłkę niestandardową. 

● Usługi dodatkowe – obecnie firmy kurierskie wychodzą naprzeciw klientom i oferują coś więcej, niż tylko przewiezienie paczki z punktu A do punktu B. Warto zainteresować się dodatkowymi usługami – może to być ubezpieczenie paczki, szybsza dostawa czy możliwość precyzyjnego śledzenia przesyłki. 



Nie musisz jednak tracić czasu na wycenianie przesyłki kurierskiej u każdego przewoźnika osobno. Koszt wysyłki paczki u różnych kurierów bez problemu porównasz na stronie ShipCenter.pl. Jednym kliknięciem nie tylko poznasz najkorzystniejszą dla siebie opcję, ale również możesz wysłać paczkę, korzystając z ich strony. 

Co warto nadać za pośrednictwem kuriera? 

Wiesz już, ile zapłacisz za nadanie przesyłki, a także, w jaki sposób zamówić kuriera, który odbierze przygotowane pudełko i dostarczy je do odbiorcy. Problem może pojawić się, kiedy chcesz wysłać towar wyłączony z przewozu. Każdy przewoźnik dysponuje własnym regulaminem świadczonych usług, w których można znaleźć listę towarów wyłączonych z przewozu. Istnieją jednak ogólne zasady.


Wśród towarów wyłączonych z transportu znajdują się przede wszystkim produkty nielegalnie, czyli na przykład broń palna, narkotyki, chronione rośliny, czy zwierzęta (żywe i martwe). Zakaz ten wynika zarówno z polskiego prawa, jak i przepisów ustanowionych przez Unię Europejską. 


Nie można również wysyłać: przedmiotów wartościowych, dzieł sztuki, artykułów spożywczych (dotyczy to żywności szybko psującej się), a także przedmiotów łatwopalnych i alkoholu. 


Chociaż firmy kurierskie polegają na deklaracjach klientów, to w przypadku podejrzenia nadania zabronionego towaru przewoźnik może poddać przesyłkę weryfikacji. Nadanie zabronionego towaru może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami – w najgorszym scenariuszu nadawca poniesie konsekwencje finansowe i prawne.
 
O czym pamiętać, nadając paczkę? 

Jeśli nie chcesz mieć przykrej niespodzianki w postaci odmowy nadania paczki przez kuriera, zadbaj o prawidłowe zapakowanie przesyłki. Jako nadawca musisz oddać paczkę kurierowi w stanie umożliwiającym jej prawidłowy przewóz i zapewniający, że nie uszkodzi ona innych przesyłek. Dostawca może odmówić przyjęcia paczki, jeśli na jej opakowaniu lub w widocznej części znajdują się napisy, wizerunki lub znaki graficzne naruszające prawo. 


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5