Co powinieneś wiedzieć na temat e-recepty?

2023-03-01 20:46:26(ost. akt: 2023-03-01 20:50:15)   Materiał partnera
Aby rozwiązać najpopularniejsze problemy występujące z papierowymi receptami, Ministerstwo Zdrowia w 2020 roku wprowadziło do obiegu elektroniczne recepty. W internecie wskazuje się na zalety tego rozwiązania – koniec z błędami na receptach i problemami z odczytywaniem nieczytelnego pisma lekarskiego. E-receptę można odebrać i wykupić w aptece w ciągu zaledwie kilku chwil.

Zalety teleporady


Wprowadzenie recept elektronicznych zbiegło się z początkiem pandemii Covid-19. Połączenie tego innowacyjnego rozwiązania i telemedycyny pozwoliło pacjentom na stały dostęp do fachowej opieki medycznej bez konieczności osobistych wizyt w przychodni, co było niemożliwe w tym jakże trudnym czasie.

Z racji tego, że elektroniczna recepta zaszyfrowana jest peselem pacjenta oraz numerem PIN, możliwe jest przesłanie jej za pośrednictwem telefonu lub SMS. Oznacza to, że pacjent może odbyć konsultację z lekarzem nie tylko osobiście, ale także przy pomocy internetu lub telefonu.

Mimo tego że teleporada jako alternatywny sposób konsultacji z lekarzem została wprowadzona we wrześniu 2019 roku, to dopiero po ogłoszeniu światowej pandemii okazała się niebywale przydatnym rozwiązaniem. Większość placówek medycznych właśnie na telemedycynie opierała swoje działanie w czasie pandemii.

Większość pacjentów początkowo dość nieufnie podchodziła do tematu teleporad. Obawiali się, że udzielenie fachowej pomocy lekarskiej za pośrednictwem telefonu lub internetu jest zwyczajnie niemożliwe. A tymczasem przecież zwyczajna rozmowa w wielu sytuacjach wystarczy, aby pacjent mógł dokładnie opisać lekarzowi swoje dolegliwości. Na podstawie tych informacji lekarz może podjąć decyzję odnośnie dalszego planu leczenia i przepisania leków, jeśli te są potrzebne. Pacjenci z czasem przekonali się, że osobiste stawiennictwo w przychodni wcale nie jest wymagane, a często jest wręcz niepotrzebne.

Warto wskazać także, w jakich sytuacjach nie zaleca się przeprowadzanie telekonsultacji. Otóż, jeżeli pacjent choruje na chorobę przewlekłą, w której doszło do zmiany objawów lub pogorszenia stanu pacjenta, powinien osobiście zgłosić się do lekarza. Telemedycyna nie jest także zalecanym rozwiązaniem w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej. Nie można stosować jej także w sytuacji braku zgody pacjenta na odbycie wizyty w formie zdalnej. Telewizyt nie zaleca się także w przypadku dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Jak otrzymać e-receptę przez Internet?


Obecnie pacjenci coraz częściej przekonują się o tym, że kolejną, powszechnie dostępną, formę kontaktu z lekarzem, stanowi kontakt internetowy. Recepty elektroniczne, które pojawiły się w powszechnym obiegu, wpłynęły na to, że w internecie pojawiło się wiele stron oferujących usługę umówienia konsultacji zdalnych z lekarzem. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy recepta online jest rozwiązaniem w pełni legalnym. Osoby, które chcą uzyskać e-receptę od lekarza, muszą wypełnić na stronie internetowej rozbudowany formularz. Specjalista, po zapoznaniu się z informacjami w nim zamieszczonymi, podejmie decyzję o tym, czy wystawi e-eeceptę.

W formularzu pacjent zobowiązany jest podać konkretne informacje:


● nazwę leku, którego potrzebuje,
● opis dolegliwości,
● opis stanu zdrowia,
● informacje dotyczące trybu życia.

Zdarza się, że lekarz kontaktuje się z pacjentem za pośrednictwem telefonu, aby dopytać o istotne szczegóły. Uwaga – wypełnienie formularza na stronie internetowej nie oznacza, że pacjent z całą pewnością otrzyma e-receptę. O tym zadecyduje ostatecznie specjalista, który równie dobrze może dojść do wniosku, że żaden lek na receptę w jego przypadku nie będzie potrzebny.

Czy za receptę online trzeba płacić?


Pacjenci muszą mieć świadomość tego, że recepta online, dostępna na takich serwisach jak np e-recepta.net, jest rozwiązaniem płatnym. Wszystko dlatego, że realizuje się ją w ramach prywatnych indywidualnych praktyk lekarskich. To, jaką opłatę będzie musiał umieścić pacjent, zależne jest od cennika portalu, z którego skorzysta. Trzeba jednak podkreślić w tym miejscu, że wystawiona przez internet recepta online nie jest receptą zakupioną przez pacjenta. Ten płaci jedynie za przeprowadzoną konsultację, której efektem może, ale nie musi, być wystawianie e-recepty.

Kto może skorzystać z recepty online?


Prawda jest taka, że uzyskanie recepty przez internet to rozwiązanie dedykowane większości pacjentów. Jednak to osoby przyjmujące leki na stałe najczęściej korzystają z tej opcji. Jeśli stan ich zdrowia w ostatnim czasie pozostaje niezmienny, zazwyczaj zależy im wyłącznie na uzyskaniu nowej recepty na leki przyjmowane od wielu miesięcy lub lat. Mowa tutaj między innymi o lekach na choroby przewlekłe, a także antykoncepcji hormonalnej.

Trzeba podkreślić, że recepta online może stanowić bardzo duże ułatwienie w sytuacji awaryjnej, kiedy kobieta potrzebuje tabletki dzień po. W takiej chwili upływający czas ma bardzo duże znaczenie. Umówienie się na tradycyjną wizytę zdecydowanie zabierze go o wiele więcej niż kontakt z lekarzem przez internet. Pacjentki muszą mieć na uwadze, że w przypadku tabletki dzień po, internetowy formularz do wypełnienia ma znacznie rozszerzoną formułę. O tym, czy pacjentka otrzyma potrzebną receptę elektroniczną, zadecyduje specjalista na podstawie uzyskanych od niej informacji.

Podsumowując, e-recepta oraz telemedycyna to duet, który na dobre zrewolucjonizował polski system opieki medycznej. Warto podkreślić także, że pacjenci otrzymanej recepty nie muszą realizować osobiście. Wystarczy, że dane potrzebne do wykupienia leków przekażą bliskiej osobie. Zazwyczaj jest to numer PIN bądź kod kreskowy i numer PESEL pacjenta, którego dotyczy e-recepta.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że dzięki e-recepcie można uniknąć wielogodzinnego przesiadywania w zatłoczonej przychodni. To bardzo ważne dla osób, które chcą uniknąć zarażenia szkodliwymi drobnoustrojami, a także nie chcą się przyczyniać do rozprzestrzeniania chorób sezonowych. Z możliwości tej chętnie więc korzystają osoby starsze lub kobiety w ciąży.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5