Jak zachować elastyczność zatrudnienia w zmiennym otoczeniu biznesowym?

2023-01-26 21:59:16(ost. akt: 2023-01-26 22:02:16)   Artykuł sponsorowany
Jeszcze na początku 2022 roku wiele wskazywało na to, że po praktycznie dwóch latach pandemii i funkcjonowania w niepewnym otoczeniu, w kolejnych miesiącach sytuacja zacznie się stabilizować. Jednak już w lutym nasze oczekiwania zostały poddane rewizji – u naszego wschodniego sąsiada wybuchła wojna, co w ogromnym stopniu wpłynęło na krajową gospodarkę i rynek pracy.

To wszystko powoduje, że firmy z dużą rezerwą podchodzą do tworzenia nowych wakatów, a elastyczność zatrudniania pracowników jest dla nich ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Co więcej, przedsiębiorcy wciąż sygnalizują problem z dostępnością kandydatów i trudnościami z uzupełnianiem rotującego personelu, co świadczy o tym, że rynek pracownika wcale się nie skończył.

Biorąc pod uwagę te aspekty, pracodawcy coraz częściej szukają wsparcia firm zewnętrznych, by móc sprostać wyzwaniom rekrutacyjnym. Agencja pracy PowerJobs pomaga w zapewnieniu odpowiedniej liczby personelu przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności.

Sytuacja na rynku pracy w Polsce w 2022 roku
W 2022 roku na rynek pracy oddziaływało wiele negatywnych czynników. Wojna, wzrost cen surowców i energii, galopująca inflacja, zachwianie łańcuchów dostaw i niepewność wymusiły na pracodawcach zachowanie dużej elastyczności, aby móc szybko dostosować się do nowych realiów.

W drugiej połowie ubiegłego roku można było zauważyć spowolnienie na rynku pracy. Coraz częściej docierały do nas sygnały dotyczące zwolnień w dużych firmach ze względu na brak zamówień czy wysokie koszty prowadzenia działalności. Według danych GUS, w trzecim kwartale 2022 roku dostępnych było o 11,7% mniej wakatów niż w analogicznym okresie 2021. Ze względu na dużą ostrożność pracodawców w podejmowaniu decyzji, zauważalne było także wydłużanie procesów rekrutacyjnych.

Jednak mimo wszystko bezrobocie w Polsce nie wzrosło i wciąż pozostaje na stabilnym poziomie, a zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS, w listopadzie wyniosło 5,1% i nie uległo zmianie od trzech miesięcy. To powoduje, że firmy nadal mierzą się z problemem niedoboru osób chętnych do podjęcia pracy.
Zachowanie elastyczności istotnym czynnikiem dla polskich pracodawców
Niepewność i zmienność otoczenia biznesowego jest tym, z czym mierzą się dzisiaj pracodawcy. Dlatego też coraz chętniej sięgają po rozwiązania oferowane przez agencje pracy tymczasowej. Nawiązanie takiej współpracy niesie za sobą szereg korzyści dla firm, wśród których można wyróżnić:
• Elastyczność zatrudnienia – agencja dostarcza potrzebną liczbę pracowników w okresie, w którym firma zgłasza zapotrzebowanie.
• Oszczędność czasu i kosztów – to rekruter agencji zajmuje się stworzeniem i publikacją ogłoszeń, a następnie rekrutacją pracowników. Koordynacja ich pracy oraz rozliczenia również zostają po stronie agencji.
• Pracownicy na zastępstwo – dobra agencja zapewnia grupę pracowników rezerwowych na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Dobra agencja pracy tymczasowej – jak ją znaleźć?
Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów będących agencjami. Jak zatem wybrać tę odpowiednią?
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy agencja posiada wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (nr KRAZ). Warto również zweryfikować dane rejestrowe agencji, sprawdzić, gdzie znajduje się jej siedziba, a także odwiedzić stronę internetową i przejrzeć podane na niej informacje.
Jakie czynniki są jeszcze istotne?
• Usługi oferowane przez agencję – warto sprawdzić, jakie usługi poza pracą tymczasową oferuje agencja (np. outsourcing, rekrutacje).
• Branże, w których się specjalizuje – na pewno należy zweryfikować, czy agencja działa w naszej branży i posiada klientów z tego obszaru – nie zaszkodzi poprosić również o referencje.
• Znajomość lokalnego rynku pracy – jeżeli agencja ma doświadczenie w pracy z klientami z regionu, w którym działa firma i posiada bazę kandydatów z tego obszaru, to z pewnością łatwiej jej będzie realizować zamówienia i dostarczać pracowników na czas.
• Zespół do obsługi projektu – warto również zwrócić uwagę, czy do współpracy będzie oddelegowany dedykowany zespół składający się z opiekuna handlowego, rekrutera i koordynatora.

Agencja pracy jako istotny partner w biznesie
Rozwiązania oferowane przez agencje zatrudnienia mogą być dla wielu firm kluczem do zachowania konkurencyjności. Pracodawcy, którzy decydują się na współpracę z agencją, tak naprawdę powierzają jej realizację części swojego biznesu. Dlatego ważne jest, żeby postawić na sprawdzoną firmę, która będzie proponować konkretne usprawnienia, reagować na zmieniające się potrzeby klienta i będzie stawiać na dobrą komunikację.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5