Jak poradzić sobie z przeziębieniem?

2022-12-23 11:49:13(ost. akt: 2023-01-06 10:41:29)   Materiał partnera
W okresie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie podatni na infekcje, ponieważ z jednej strony częściej przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach. Z drugiej jesteśmy osłabieni przez mniej zróżnicowaną dietę i rzadką aktywność fizyczną. Wśród najczęstszych objawów przeziębienia wymienia się katar, kaszel, zatkany nos i gorsze samopoczucie. Jak sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy.
Leki na przeziębienie

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele leków, które łagodzą objawy przeziębienia i grypy. Warto jednak dobierać je ostrożnie i czytać składy, ponieważ w większości preparatów znajdują się takie same substancje, przez co używając kilku leków jednocześnie, bardzo szybko możemy przedawkować niektóre związki.
Wśród pacjentów dużą popularnością cieszą się wieloskładnikowe leki na przeziębienie i grypę. W ich składzie znajdziemy substancje takie jak paracetamol lub ibuprofen, a także pseudoefedrynę bądź kofeinę. Mają one zadziałać przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i obkurczyć błonę śluzową nosa, a także sprawić, że poczujemy się lepiej.

Leki na poszczególne objawy przeziębienia

Ze względu na to, że infekcje zazwyczaj wywołują wirusy, w większości przypadków nie jesteśmy w stanie zadziałać na przyczynę przeziębienia, lecz jedynie łagodzić towarzyszące mu objawy. Z tego powodu, jeżeli temperatura naszego ciała wynosi powyżej 38 stopni, powinniśmy sięgnąć po leki na gorączkę. Wśród najpopularniejszych substancji wykorzystywanych w takich preparatach wymienia się paracetamol, ibuprofen i kwas acetylosalicylowy. Najbezpieczniejszy jest jednak ten pierwszy związek. Pozostałe nie mogą być stosowane u pewnych grup, na przykład u małych dzieci czy kobiet w ciąży, a także pacjentów z chorobą wrzodową. Dlatego warto zawsze wcześniej dobrze przeczytać ulotkę.
Jeżeli z kolei doskwiera nam silny ból gardła, powinniśmy sięgnąć po tabletki na ból gardła. Znajdują się w nich substancje takie jak salicylan choliny czy flurbiprofen, a także lidokaina, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. W przypadku kataru z kolei możemy sięgnąć po krople do nosa zawierające ksylometazolin, które obkurczają błonę śluzową i zmniejszają katar. Możemy je jednak stosować nie dłużej niż 7 dni. Dobrym zamiennikiem takich preparatów jest również sól morska do nosa. Na kaszel najlepiej zastosować syrop.

Witaminy na przeziębienie

Żeby wzmocnić swój organizm w walce z przeziębieniem, możemy sięgnąć po kompleks witamin zawierający takie składniki jak witamina C, D, czosnek i cynk. Preparaty ziołowe zawierające na przykład acerole czy czarny bez, mogą wspomóc nasz organizm w walce z infekcją, dostarczając nam niezbędnych składników i minerałów. Pamiętajmy jednak, że jeżeli przeziębienie trwa dłuższy czas, być może doszło do nadkażenia bakteryjnego, a wtedy konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze nam antybiotyk.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5