Wszystkie potrzebne druki do rozliczenia podatku w Niemczech

2022-12-21 17:50:27(ost. akt: 2022-12-21 18:03:07)   Artykuł sponsorowany
Wyjazd do Niemiec jest jedną z najczęściej praktykowanych form polepszenia warunków finansowych. Nie bez znaczenia jest także fakt, że nawet stosunkowo wysokie podatki są niwelowane przez możliwość zwrotu i skorzystania z różnych ulg. Co ważne, są one dostępne również dla Polaków, którzy pracują dla niemieckich firm. W jaki sposób można rozliczyć się z dochodu w Niemczech tak, żeby uzyskać możliwie najwyższy zwrot podatku? Jakie druki są niezbędne do rozliczenia podatku w Niemczech? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w naszym poradniku.
Jak wygląda rozliczenie podatku w Niemczech?

Między polskim a niemieckim systemem podatkowym wskazać można kilka różnic i kilka podobieństw. Sama procedura rozliczenia podatku jest zbliżona do tego, co znamy z polskich urzędów skarbowych – w określonym terminie konieczne jest złożenie deklaracji, w której podatnik informuje urząd o pobranych na poczet podatku zaliczkach oraz uzyskanym w minionym okresie rozliczeniowym dochodzie. Jeśli pobrane zaliczki nie pokrywają wysokości podatku, jaki ma odprowadzić pracownik, ten zobowiązany jest do pokrycia różnicy. Jednak dużo bardziej rozpowszechnioną praktyką jest zwrot dokonywany z konta niemieckiego urzędu skarbowego (Finanzamt) na konto podatnika.

I na tym podobieństwa obu systemów się kończą. W przeciwieństwie do polskich warunków, w Niemczech możliwe jest skorzystanie z szerokiej oferty ulg i zwolnień, nieobowiązujących w polskim systemie fiskalnym. Mając odpowiednie druki do rozliczenia podatku w Niemczech, podatnik jest w stanie przedstawić należne mu zniżki, które znacząco wpływają na wysokość opłaconego przez niego podatku. Zniżki i ulgi podatkowe dotyczyć mogą zarówno wydatków poniesionych na rzecz pozyskania dochodu, jak i przekazanych znajdującej się za niemiecką granicą rodzinie.

Kolejną istotną różnicą są funkcjonujące w Niemczech klasy podatkowe. Dzięki nim osoby, które mają różne sytuacje życiowe i zawodowe są w odmienny sposób obciążone koniecznością odprowadzania opłat fiskalnych. Jakie klasy wyróżnia niemiecki system podatkowy?

• Klasa pierwsza – należą do niej osoby, które prowadzą gospodarstwo domowe w pojedynkę, mogą to być zarówno osoby w separacji, po rozwodzie lub owdowiałe, jak i Polacy, których partnerzy pozostali w kraju.
• Klasa druga – osoby, które samodzielnie wychowują dziecko i korzystają przy tym ze wsparcia socjalnego.
• Klasa trzecia – osoby w związku małżeńskim z kimś, kto ma znacznie większe dochody; do tej klasy można się przepisać po zweryfikowaniu, czy taka zmiana będzie korzystna.
• Klasa czwarta – dedykowana osobom w związkach małżeńskich, zostają do niej przypisane automatycznie po legalizacji związku lub zarejestrowaniu się w Niemczech.
• Klasa piąta – małżonkowie osób, które znajdują się w klasie trzeciej.
• Klasa szósta – osoby o więcej niż jednym źródle zarobku.

Jak już zostało wspomniane, możliwe jest przepisanie z klasy do klasy. Warto w tym celu skontaktować się z biurem podatkowym w swojej okolicy i zweryfikować, czy działanie takie będzie korzystne.

Druki do rozliczenia podatku w Niemczech – czego potrzebujesz?

Do złożenia deklaracji podatkowej w Niemczech niezbędne jest przedstawienie w urzędzie skarbowym kompletu dokumentów. Na tej podstawie urząd obliczy zobowiązanie i uiszczone już koszty, a także oceni możliwość skorzystania z wybranych przez podatnika ulg i zwolnień. Jakie druki do rozliczenia podatku w Niemczech powinna przygotować osoba, która planuje rozliczenie się w Finanzamcie?

• Zaświadczenie o wysokości dochodu – podobnie jak w Polsce, również w Niemczech otrzymywane od pracodawcy;
• druk EU/EWR, zawierający informację o wysokości dochodu pozyskiwanego za granicą;
• dokumenty potwierdzające prawo do przysługujących ulg. O tym, jaki dokładnie rodzaj potwierdzenia będzie konieczny, decyduje konkretna ulga, z jakiej podatnik zamierza skorzystać.

Kto może skorzystać z niemieckich ulg podatkowych?

Prawo do wykorzystania ulg podatkowych przysługuje każdej osobie, która ma nieograniczony obowiązek podatkowy. Aby było to możliwe, konieczne jest świadczenie pracy na terenie Niemiec przez co najmniej 183 dni w określonym roku podatkowym. Jeśli ten warunek zostanie spełniony, Polacy mają takie same możliwości jak obywatele niemieccy w zakresie dostępności ulg i zwolnień podatkowych.

Podwójne opodatkowanie – jak go uniknąć?

Na podstawie umowy bilateralnej podpisanej przez Polskę i Niemcy dochód rozliczony w jednym z tych krajów uznaje się za niepodlegający opodatkowaniu w drugim. W ten sposób rządy obu państw przeciwdziałają podwójnemu opodatkowaniu swoich obywateli.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5