„Idea Rozwoju Twojego Biznesu”: firma cyfrowa

2022-11-29 11:27:00(ost. akt: 2022-12-07 15:47:41)   Artykuł sponsorowany
Polskie przedsiębiorstwa chcą być cyfrowe, by skutecznie konkurować na rynku, a także szybciej i łatwiej załatwiać sprawy urzędowe. Dlatego instytucje rządowe chcą im udzielać w tym wsparcia we wszelkich możliwych formach: od ułatwień legislacyjnych po wdrażanie programów wspólnych dla wszystkich krajów unijnych.
O tym, jak cyfryzacja jest obecna także w rejestrze przedsiębiorców, rozmawiali eksperci podczas kolejnej wideokonferencji z cyklu Idea Rozwoju Twojego Biznesu, pt. „ Nowelizacja ustawy o CEIDG. Nowe rozwiązania dla przedsiębiorców krok po kroku”, która odbyła się 22 listopada.

Ułatwienia w CEIDG
W trakcie spotkania, Marianna Sidoroff, dyrektor Departamentu Gospodarki Cyfrowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, przedstawiła wyniki analizy stanu cyfryzacji przedsiębiorców i ich potrzeb. Na podstawie różnych badań i danych Komisji Europejskiej pokazała, jak pandemia przyspieszyła cyfryzację usług dla polskich przedsiębiorców oraz jak zmieniała się świadomość przedsiębiorców, co do możliwości korzystania z tych usług. Obecnie ponad 60% z nich korzysta online z elektronicznego rejestru przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce, czyli właśnie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Przed pandemią było to zaledwie 20%.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało nowelizację ustawy o CEIDG. Przedstawiana nowelizacja to kolejny krok w stronę pełnej cyfryzacji usług publicznych oraz znaczące usprawnienie w prowadzeniu firmy. Najważniejsze przygotowywane zmiany przedstawił Zbigniew Wojciechowski, zastępca dyrektora Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Mówił o planowanych kierunkach zmian w usługach o charakterze cyfrowym, ponieważ to one stanowią zasadniczą część nowelizacji. Główna zmiana to pełna cyfryzacja zakładania działalności gospodarczej na biznes.gov.pl.

Planowane jest całkowite odejście od składania wniosków papierowych podczas rejestracji firmy w CEIDG, przy zachowaniu wsparcia Centrum Pomocy Przedsiębiorcy. Dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność dostęp do usług CEIDG, w wersji w pełni scyfryzowanej, ma nastąpić od 1 października 2024 r., a od 1 października 2026 r. objąć także podmioty, które rejestrowały działalność przed nowelizacją prawa.

Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych
Transformacja cyfrowa jest jednym z głównych celów, które Unia Europejska (UE) zawarła w wytycznych politycznych na lata 2019-2024. W jej przeprowadzaniu mają pomagać przedsiębiorstwom, w tym zwłaszcza małym i średnim Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych. Jakie świadczą usługi i jakie wsparcie z ich strony mogą otrzymać przedsiębiorcy? O tym rozmawiali uczestnicy szóstego spotkania z cyklu Idea Rozwoju Twojego Biznesu, pt. „Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych - know-how, usługi i wsparcie z zakresu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców”, które odbyło się 24 listopada.

Czym są Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych (z ang. EDIH czyli European Digital Innovation Hubs) i w jaki sposób działają, w pierwszej prezentacji wyjaśniała Anna Forin, dyrektor Departamentu Usług Proinnowacyjnych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Huby są jednym z kluczowych elementów programu Cyfrowa Europa. Mają one stanowić pomost pomiędzy podmiotami potrzebującymi usług z zakresu transformacji cyfrowej – przedsiębiorcami, administracją publiczną, a istniejącymi na rynku dostawcami gotowymi do świadczenia takich usług.

Huby oferują pakiet usług wspierających cyfrową transformację, składający się z działań w zakresie: informacyjno-promocyjnym, demonstracyjnym, edukacyjno-szkoleniowym, doradczym oraz wdrożeniowym. W przypadku małych i średnich firm usługi przez nie świadczone, będą nieodpłatne albo częściowo odpłatne. Komisja Europejska zakończyła proces wyboru Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych na początku września br. Ten status otrzymało łącznie 136 ośrodków w całej Unii Europejskiej, w tym 11 aplikujących z Polski. O koncepcji Hubów, jak również o współtworzeniu hubu innowacji cyfrowych Mazovia EDIH opowiadał Krzysztof Mieszkowski, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT.

W kolejnych prezentacjach Jarosław Parzuchowski, prezes zarządu fundacji Interizon, jeden z założycieli Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych, jednego z polskich EDIH’ów oraz Krzysztof Lipiec, Łukasiewicz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, lider mazowieckiego EDIH wyjaśniali szczegóły korzystania ze wsparcia hubów przy cyfryzacji na przykładach podmiotów, które reprezentują. Jak wynika z deklaracji przedsiębiorców, dla przeprowadzenia cyfryzacji najbardziej potrzebują preferencyjnego finansowania oraz dostępu do kompetentnych wykonawców.

Zapis spotkania można obejrzeć na www.parp.gov.pl/idearozwojubiznesu

Cykl wideokonferencji #idearozwojubiznesu jest współorganizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podczas spotkań, które odbywają się we wtorki i czwartki przez pięć tygodni do 8 grudnia włącznie, omówione zostaną najbardziej aktualne tematy związane z prowadzeniem biznesu w Polsce, nowe rozwiązania i regulacje prawne, a także zagadnienia takie jak transformacja cyfrowa, efektywność energetyczna i zielona gospodarka. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegóły można znaleźć na stronie https://www.parp.gov.pl/idearozwojubiznesu

Obrazek w tresci

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5