Lasy Państwowe stoją na straży polskiej przyrody i całego jej dobrostanu

2022-09-20 12:00:00(ost. akt: 2022-09-22 12:11:10)   Artykuł sponsorowany

Już sama nazwa zdaje się zobowiązywać: jak twierdzą leśnicy, las, przedmiot ich codziennej troski, w żadnym wypadku nie przesłania im dobra i potrzeb państwa oraz jego priorytetów.

Żyjemy w czasach pełnych wyzwań: z jednej strony problemy klimatyczne — z drugiej nieuczciwy lobbing i interesy ludzi i organizacji, dla których dbałość o środowisko naturalne jest wyłącznie wymówką i niezwykle nośnym, uderzającym w najwrażliwsze struny hasłem, by realizować interesy niekoniecznie temu środowisku sprzyjające.

Tymczasem zdaniem specjalistów strategiczny interes polskich lasów wymaga nowych inwestycji, które z jednej strony wspierać będą sam las, ale staną się też szansą na polepszenie bezpieczeństwa państwa. Takie inwestycje muszą powstawać z maksymalnym poszanowaniem dla środowiska. Jedną z takich inwestycji jest przekop Mierzei Wiślanej.

Uspokajając — przekop do pozyskania drewna wymagał łącznie 25 ha powierzchni lasów, co stanowi ok. pół procent wszystkich terenów leśnych na Mierzei Wiślanej. Wszystkie prace odbywały się dodatkowo pod nadzorem ornitologicznym (ptaki), chiropterologicznym (nietoperze), entomologicznym (owady), teriologicznym (płazy i gady) i botanicznym (rośliny). Także pod nadzorem botanika przeniesione zostały cenne okazy storczyka rosnące w tym miejscu.

A wszystko to, by nasz region zyskał kolejne okno na świat, razem z nim mnóstwo nowych możliwości — a jednocześnie zachował wszystkie swoje walory przyrodnicze!


Bartłomiej Obajtek
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku

Dobra inwestycja — bez szkody dla środowiska

15 lutego po podpisaniu decyzji przez Wojewodę dotyczącej wydania zezwolenia na realizację inwestycji w zakresie infrastruktury dostępowej pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”, Nadleśnictwo Elbląg podpisało porozumienie z Urzędem Morskim, na mocy którego możliwe było rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem miejsca pod realizację tej inwestycji. Łącznie prace związane z pozyskaniem drewna wykonane zostały na powierzchni 25 ha, która stanowi zaledwie ok. 0,5 % procenta lasów znajdujących się na Mierzei Wiślanej. Na tym obszarze, w trybie 3 zmianowym, pracowało od 3 do 4 harwesterow, 3 forwardery, oraz 3 pilarzy. Wycinkę drzew Nadleśnictwo Elbląg zakończyło w środę 20.02 (5 dni), a ostateczne uprzątnięcie powierzchni z wywiezieniem drewna i gałęzi trwało zaledwie do końca marca. Prace prowadzone były w miejscu istniejącego szlaku rowerowego, który po zakończeniu prac i niewielkim remoncie został przywrócony do użytku.

Prace związane z wycinką drzew i zrywka wykonywane były pod nadzorem ornitologicznym (ptaki), chiropterologicznym (nietoperze), entomologicznym (owady), teriologicznym (płazy i gady) i botanicznym (rośliny). Pod opieką botanika wykonane zostały także prace związane z przeniesieniem cennych okazów storczyka rosnącego w miejscu planowanych prac na inne bezpieczne miejsce.

W trakcie realizacji prac na drodze wojewódzkiej ruch cały czas odbywał się w sposób płynny oprócz pierwszych godzin (2-3 godziny) gdzie ruch odbywał się wahadłowo i był kontrolowany przez policję.

Dzięki dobrej organizacji pracy leśników z Nadleśnictwa Elbląg i ich współpracy z innymi służbami – Policja, Straż Pożarna, Straż Leśna, Straż Graniczna możliwe było bardzo sprawne uprzątnięcie terenu i przygotowanie go pod realizację inwestycji. Dla mnie jako leśnika również ważne było to, że szybka praca i jej dobra organizacja miały bezpośredni wpływ na minimalizację wpływu realizowanych działań na środowisko przyrodnicze. Dziękuję pracownikom Nadleśnictwa Elbląg oraz wszystkim współpracującym z nimi służbami za tak sprawną i perfekcyjną realizację prac, które w krótkim czasie umożliwiły powstanie tej ważnej i kluczowej dla regionu oraz Polski inwestycji.


Michał Gzowski
Rzecznik Lasów Państwowych

Leśnicy blisko potrzeb kraju

Polscy leśnicy są zawsze blisko potrzeb kraju. Oba człony nazwy naszej organizacji, Lasy Państwowe, są dla nas równie ważne. Las, przedmiot naszej codziennej troski, nie przesłania nam państwa i jego priorytetów.
Obecne czasy stawiają przed nami różne wyzwania. Borykamy się z problemami klimatycznymi, stawiamy czoła nieuczciwemu lobbingowi gospodarczemu, odpieramy ataki organizacji, które pod płaszczykiem troski o środowisko realizują interesy sprzeczne z interesem narodowym. Dziś jak nigdy leśnicy są jednomyślni w swoim stosunku do strategicznych problemów geopolitycznych.
Lasy to 1/3 Polski. Ogromny rezerwuar gruntów i kryjących je surowców. Gigantyczna ilość drewna, którą od czasów ostatniej wojny trzykrotnie pomnożyliśmy. Przyroda, różnorodność biologiczna to dla nas rzeczy najważniejsze. Nasza strategia użytkowania zasobów drzewnych jest podporządkowana procesom naturalnym. Ale kiedy strategiczny interes wymaga, by na terenach leśnych powstały inwestycje, które zabezpieczają bezpieczeństwo państwa, nie możemy być obojętni wobec takich potrzeb. Dlatego wspieramy je dla dobra Polski i Polaków. Tak właśnie było w przypadku przekopu Mierzei Wiślanej.

Krytyczna dla kraju infrastruktura transportowa czy energetyczna musi zostać zbudowana. My leśnicy dbamy o to, by takie inwestycje powstawały z maksymalnym poszanowaniem dla środowiska. Lokalnie uszczuplone zasoby przyrody odbudowujemy w innych miejscach i regionach. Dzięki temu lasów w Polsce przybywa. Przyroda jest bezpieczna, poprawia się komfort życia Polaków, a Polska utrzymuje suwerenność i mocną pozycję na arenie międzynarodowej.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5