5 sposobów na rozwijanie swojej pasji

2022-09-01 20:37:57(ost. akt: 2022-09-06 17:51:20)   Artykuł sponsorowany
Masz niewiele czasu, ale nie zamierzasz rezygnować ze swojej pasji? Sprawdź, jak ją rozwijać nawet przy napiętym planie dnia — i niewielkim budżecie.
Stephen King pisał: „Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym”. I miał rację! Jeśli uwielbiasz rysować, grać na jakimś instrumencie, interesuje Cię literatura, motoryzacja lub górskie wycieczki — z pewnością chcesz być w tym coraz lepszy. Nieważne, ile masz lat — czy dopiero się uczysz, czy etap szkolny masz już za sobą — prawdziwa pasja pozostanie z Tobą na długo. Oczywiście, o ile będziesz ją pielęgnować i rozwijać.

Dlaczego warto rozwijać swoją pasję?
Pasja pozwala nam realizować swój potencjał i robić to, w czym jesteśmy naprawdę dobrzy. To doskonała odskocznia od szarej codzienności, która pozwala zrelaksować się po szkole lub pracy i stanowi obszar, w którym możemy być sobą w 100%. Co więcej, dzięki pasji możemy poznawać nowych ludzi i tworzyć wyjątkowe rzeczy. Dla niektórych jest ważny jeszcze jeden aspekt — współcześnie mamy ogromne możliwości, by własne zainteresowania przekuwać w dobrze prosperujący biznes. W efekcie rozwijanie pasji może oznaczać inwestycję w stworzenie sobie wymarzonego miejsca pracy.

Jak rozwijać pasję?
Choć podręczniki szkolne uczą nas skomplikowanych zagadnień matematycznych czy biologicznych, nikt nie pokazuje nam, jak rozwijać pasję. Na szczęście jest na to kilka prostych sposobów.
Poszukaj wartościowych stron i kursów w internecie
Mnóstwo wiedzy znajdziesz w internecie zupełnie za darmo. To dobry sposób, żeby zacząć. Jeśli Ci mało, możesz znaleźć płatne kursy lub webinary oraz poszperać na zagranicznych stronach internetowych. Znajdź blogi oraz konta w social mediach o interesującej Cię tematyce i regularnie je obserwuj. Wykorzystaj to źródło maksymalnie — dziś dzięki internetowi można nauczyć się niemal wszystkiego.

Kup podręczniki i poradniki
To bardziej tradycyjny sposób zdobywania wiedzy, który wciąż doskonale się sprawdza. Zamów podręczniki (największy wybór na stronie https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-na-rok-2022-2023-ksiegarnia-internetowa-a-562.html) i książki dotyczące Twojej pasji, by poszerzyć i uporządkować swoją wiedzę. Zwróć uwagę, aby wybierać jak najbardziej aktualne wydania! Jeśli obawiasz się, że nie wystarczy Ci czasu na przeczytanie ich — wybierz audiobooki i słuchaj ich np. podczas ćwiczeń, przygotowywania obiadu lub drogi do szkoły czy pracy. Dobrym pomysłem jest także przyswojenie poradników dotyczących rozwoju osobistego i zarządzania sobą w czasie, które pomogą Ci pokierować swoim życiem tak, by pasja stanowiła jego jak największą część.

Nawiąż kontakt z ludźmi, którzy robią to samo
Kontakt z osobami, które mają taką samą pasję, jest bardzo inspirujący. Dzięki temu możesz zyskać mnóstwo motywacji, wsparcie, a może nawet prawdziwą przyjaźń? Kiedy otworzysz się na kontakt z ludźmi podzielającymi Twoje zainteresowania, zyskasz sprzymierzeńców, którzy świetnie Cię rozumieją i mogą pomóc Ci, gdy napotkasz trudności. Możecie także wspólnie udać się na różne wydarzenia związane z Waszą pasją lub tworzyć wspólnie projekty. Wymiana doświadczeń i możliwość uzyskania porady są szczególnie cenne dla początkujących, a przy tym udzielanie się w środowisku sprawia, że dajesz się poznać ludziom ze swojej „branży” — takie znajomości mogą okazać się bardzo przydatne.

Wpisz w swój plan tygodnia czas przewidziany na pasję
Jeśli chcesz traktować swoją pasję poważnie, musisz przewidzieć na nią czas w swojej codzienności. Wakacje lub urlopy to zbyt mało, by rozwijać się w kierunku, który Cię interesuje i czerpać z tego radość. Co więcej — pasja doskonale sprawdza się właśnie jako odskocznia od szarej codzienności. Dlatego warto zaplanować sobie przynajmniej kilka godzin poświęcanych na zainteresowania w tygodniu. Jeśli nie możesz robić dokładnie tego, co Cię interesuje, rób rzeczy związane z Twoją pasją przynajmniej częściowo. Wpisz ją w swój plan zajęć dokładnie tak, jak inne obowiązki. Czas poświęcony na zainteresowania z pewnością będzie bardziej wartościowy niż wieczór spędzony przed telewizorem.

A co, jeśli jeszcze nie mam pasji?
Nic straconego! Jeśli tylko chcesz, możesz znaleźć pasję w każdym wieku. Pomyśl, co lubisz robić (lub co zawsze chciałeś/chciałaś robić), w czym jesteś dobry i co sprawia Ci przyjemność. Próbuj nowych rzeczy, nawet jeśli teraz wydają Ci się absurdalne lub zupełnie niepotrzebne. Pamiętaj, że masz czerpać z nich radość i nie musisz od razu być mistrzem. Pozwól sobie na błędy i ciesz się odkrywaniem. Zajęcia z baletu, jogi, nauka mało znanego języka obcego, koncert jazzowy, wystawa akwarystyczna, spotkanie autorskie z niszowym pisarzem — wokół siebie masz mnóstwo możliwości. Jeśli tylko chcesz, próbuj — to z pewnością będzie ciekawie spędzony czas i okazja, by dowiedzieć się o sobie czegoś nowego.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5