Badanie wody ze studni głębinowej – dlaczego warto?

2022-07-13 22:33:07(ost. akt: 2022-07-25 19:13:18)   Materiał partnera
Spis treści: Jedyny sposób na poznanie rzeczywistej jakości wody, Punkt wyjścia do dobrania systemu uzdatniania wody, Kwestia bezpieczeństwa, Ile kosztuje badanie wody ze studni?, Kto wykonuje komercyjne badania wody ze studni?
Studnia głębinowa może być źródłem wody nie tylko na potrzeby nawadniania ogrodu, ale także na cele bytowe i spożywcze. W takiej sytuacji znajduje się coraz więcej osób, które wybudowały dom bez dostępu do sieci wodociągowej. Własna studnia rozwiązuje ten problem, o ile jakość czerpanej z niej wody jest co najmniej przyzwoita, a koszty jej uzdatniania nie będą drakońskie. Aby się o tym przekonać konieczne jest przeprowadzenie badań wody ze studni głębinowej. Dlaczego to takie ważne? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.

Jedyny sposób na poznanie rzeczywistej jakości wody

To, że woda po nalaniu do butelki wydaje się czysta, o niczym niestety nie świadczy. Aby sprawdzić, czy można ją bezpiecznie pić, a także poznać jej skład, należy zlecić badania laboratoryjne. Nie są one niezbędne w sytuacji, gdy planujesz korzystać z wody z własnego ujęcia wyłącznie do podlewania ogródka i mycia samochodu, natomiast jeśli studnia docelowo będzie jedynym źródłem wody dla domu, to zrezygnowanie z badań byłoby bardzo nierozsądne.

Uwaga: Nieprzyjemny zapach wody z kranu, nie musi świadczyć o złej jakości wody w studni, mogło po prostu dojść do awarii w instalacji: „Najczęściej jest to efekt reakcji chemicznej, jaka zachodzi w domowym podgrzewaczu ciepłej wody użytkowej, czyli w bojlerze wyposażonym w anodę magnezową. Aby rozwiązać ten problem należy wymienić anodę magnezową na tytanową lub – jeśli zasobnik ma już swoje lata i zaczyna przeciekać – kupić nowy bojler pozbawiony anody(…).”  Źródło: https://hydroportal.pl/studnie,ac298/dlaczego-woda-ze-studni-ma-nieprzyjemny-zapach-poznaj-najczestsze-przyczyny,10593

Punkt wyjścia do dobrania systemu uzdatniania wody
Badania fizykochemiczne są niezbędne do tego, aby móc rzetelnie dobrać poszczególne filtry uzdatniające wodę. Żaden profesjonalny sprzedawca nie podejmie się tego bez przesłania mu choćby podstawowych wyników z zakresu m.in. zawartości żelaza, manganu, pH wody, twardości, obecności azotynów czy mętności.

Badania wody przydadzą się również do doboru odpowiednich urządzeń do uzdatniania wody np. odżelaziaczy, lamp UV czy zmiękczaczy – eksperci radzą: „W badaniu oznaczone zostanie nie tylko stężenie żelaza, ale też m.in. manganu, twardości czy pH. Wszystko to ma wpływ na wybór odpowiedniej metody odżelaziania. Ponadto badanie może wykazać, że woda jest znacznie bardziej problematyczna i np. zawiera groźne dla zdrowia bakterie, których trzeba się pozbyć przy pomocy lampy UV.” Źródło: https://hydros.pl/porady-ekspertow,ac172/odzelaziacz-wody-jaki-wybrac,1789

Tylko na podstawie badań można określić, jakie filtry i urządzenia są niezbędne dla zagwarantowania dobrej jakości wody. W przeciwnym razie będzie to wyłącznie zgadywanie, co może się skończyć wydaniem niemałych pieniędzy na coś, co po prostu nie działa.

Kwestia bezpieczeństwa

Czy wiesz, że w wodzie z Twojej studni mogą się znajdować groźne dla zdrowia bakterie, w tym kałowe? Skażenie wody jest tym bardziej prawdopodobne, im płytsze posiadasz ujęcie. Zanieczyszczenia mogą pochodzić np. z działalności rolniczej czy nieszczelnych szamb w okolicy.

Zlecenie badań wody na obecność bakterii jest przejawem zdrowego rozsądku i odpowiedzialności za zdrowie swoje, całej rodziny oraz gości. Jeśli okaże się, że w wodzie są bakterie, to będzie można sobie z nimi poradzić przy pomocy specjalnej lampy UV, którą dobierze sprzedawca systemów uzdatniania wody.
Również pod uwagę należy wziąć bezpieczeństwo całej instalacji: „Nieuzdatniona woda czerpana ze studni jest szkodliwa dla domowej instalacji wodnej oraz grzewczej, ponieważ powoduje odkładanie się w niej osadów – przypominają one glinę. Z czasem osady te twardnieją i zwężają światło rur, co fatalnie odbija się na sprawności całej instalacji wodociągowej, centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.” Źródło: https://domabc.pl/woda,ac293/dlaczego-trzeba-uzdatniac-wode-czerpana-z-przydomowej-studni,11285

Ile kosztuje badanie wody ze studni?

Cena jest uzależniona od konkretnego laboratorium, a przede wszystkim od zakresu badania. W przypadku podstawowego badania fizykochemicznego trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie 300 złotych. Badanie kompleksowe, z oznaczeniem ewentualnych bakterii w wodzie, to już koszt nawet 600-800 złotych.

Rada

Jeśli zamierzasz korzystać z wody ze studni do celów spożywczych, to bezwzględnie zleć kompleksowe badanie wody.

Kto wykonuje komercyjne badania wody ze studni?
Takie badanie można zlecić w lokalnej stacji sanepidu. Pracownik stacji sanitarno-epidemiologicznej przyjedzie na miejsce, aby pobrać próbkę wody – konieczne może być zapewnienie mu transportu, jeśli studnia znajduje się poza miastem.

Badania przeprowadzają również niektóre zakłady wodociągowe, a także wybrane prywatne firmy zajmujące się montażem systemów uzdatniania wody.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5