Jak stosować leki przeciwbólowe?

2022-01-30 23:38:32(ost. akt: 2022-01-31 23:54:12)   Materiał zewnętrzny
Dawkowanie leków przeciwbólowych
Najważniejszym zaleceniem jest odpowiednie dawkowanie leków przeciwbólowych. Producenci (w wyniku wielu badań i testów) umieszczają w jednej tabletce lub kapsułce najmniejszą skuteczną dawkę. Oznacza to, że jest ona bezpieczna, ale jednocześnie dobrze radzi sobie z łagodzeniem dolegliwości. Jej zwiększanie bez konsultacji z lekarzem stwarza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn skutków ubocznych związanych ze stosowaniem leków (nie tylko przeciwbólowych).

Równie błędne jest zmniejszanie dawki. W niższym stężeniu może okazać się ona nieskuteczna. Jednocześnie podzielenie tabletki lub kapsułki na pół wpływa na proces jej wchłaniania w przewodzie pokarmowym. To również ma wpływ na skuteczność, ale i bezpieczeństwo danego leku.

Leki przeciwbólowe – z jedzeniem czy bez?
Bardzo ważną kwestią jest to, czy można przyjmować leki przeciwbólowe na pusty żołądek. Wszystko zależy od rodzaju środka. Niektóre z nich muszą być stosowane w towarzystwie jedzenia, aby ograniczyć ryzyko podrażnienia błony śluzowej żołądka, a tym samym pojawienia się nieprzyjemnych i uciążliwych objawów.

Z posiłkiem należy przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – szczególnie te, które zawierają ketoprofen. Wiąże się to z ich mechanizmem działania. Mają one zdolność do blokowania enzymów COX-1, które biorą udział w wielu procesach fizjologicznych – w tym również tych przebiegających w przewodzie pokarmowym. Poza tym, że NLPZ trzeba przyjmować razem z posiłkiem, należy jeszcze popić kapsułkę dużą ilością wody lub mleka (przynajmniej pół szklanki).

Lekiem przeciwbólowym, który lepiej spożywać na czczo, jest paracetamol. W ten sposób zostaje przyspieszone jego działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie jest jednak błędem przyjęcie go po posiłku.

Jak długo stosować leki przeciwbólowe?
Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty służą do krótkotrwałego stosowania. Zwykle jest to maksymalnie 5 dni. Nie należy samodzielnie wydłużać tego czasu. Jeżeli objawy nie ustępują, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który podejmie decyzję dotyczące dalszej terapii (np. zleci lek przeciwbólowy, który można stosować dłużej).

Z czym nie łączyć leków przeciwbólowych?
Podczas stosowania leków przeciwbólowych bardzo ważne jest to, z czym są one łączone. Warto pamiętać, że substancje czynne mogą na siebie oddziaływać w różny sposób. Mowa nie tylko o innych preparatach leczniczych, ale także produktach spożywczych.

Leków przeciwbólowych nie można łączyć z sokiem grejpfrutowym. Obecne są w nim pochodne kumaryny. Związki te blokują proces rozkładu substancji czynnych w przewodzie pokarmowym. Dlatego do krwi może przedostać się zbyt duża ilość substancji czynnej.

Oczywiście leków przeciwbólowych nie można łączyć z alkoholem. Substancja ta nie tylko zaburza proces ich wchłaniania i wydalania. Połączenie leków z alkoholem zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby.

Nie należy także łączyć leków przeciwbólowych ze sobą. Zwłaszcza tych, które należą do tej samej grupy (dotyczy to np. ketoprofenu i ibuprofenu). Takie działanie nie zwiększa ich skuteczności. Natomiast stwarza bardzo duże ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5