Czy jest praca w Olsztynie?

2021-12-15 23:43:53(ost. akt: 2021-12-16 00:19:40)   Materiał partnera
Olsztyn to stolica województwa warmińsko- mazurskiego. Miasto stanowi największy ośrodek gospodarczy, administracyjny oraz edukacyjno- kulturowy w całym regionie. Warmia oraz Mazury to obszar z silnie rozwiniętym rolnictwem oraz turystyką. Znajdziemy tu wiele hoteli, agroturystyk, restauracji, firm usługowych czy nowoczesnych gospodarstw nastawionych na uprawy ekologiczne. Województwo w ostatnich latach przoduje w statystykach omawiających największe bezrobocie w Polsce. Z tego względu znalezienie dobrej pracy w Olsztynie, mimo że oczywiście jest możliwe, może być trudniejsze niż szukanie w Stolicy, Gdańsku czy Krakowie.
Gdzie szukać pracy szukać w Olsztynie?
Przed poszukiwaniem zatrudnienia w Olsztynie warto zorientować się, jak wygląda rynek pracy w tym mieście. Ustalenie zawodów nadwyżkowych i deficytowych pozwoli ustalić, w jakiej branży poszukiwania pracy, będą najszybsze i najbardziej efektywne. W razie potrzeby pozwoli także na przekwalifikowanie się bądź nabycie dodatkowych, nowych kompetencji i uprawień.

O zawodach deficytowych mówimy w sytuacji, gdy ofert pracy na dane stanowiska jest więcej niż zarejestrowanych bezrobotnych posiadających odpowiednie kwalifikacje do wykonywania danej pracy. Poszukiwania zatrudnienia w tych branżach będzie znacznie szybsze i łatwiejsze. Do zawodów deficytowych w Olsztynie zaliczamy:

fizjoterapeutów,
psychologów,
pielęgniarki, pielęgniarzy,
ratowników medycznych,
mechaników samochodowych,
pracowników branży budowlanej i wykończeniowej,
elektryków,
elektromechaników,
spedytorów, logistyków,
kucharzy,
księgowych,
programistów.

Zawody nadwyżkowe w Olsztynie
Zawody nadwyżkowe to takie, dla których liczba miejsc pracy jest znacznie mniejsza niż liczba bezrobotnych z odpowiednimi umiejętnościami i kwalifikacjami do wykonywania danego zawodu. W jakich zawodach znalezienie zatrudnienia w Olsztynie może być trudne?

kulturoznawcy,
socjolodzy,
filozofowie,
politolodzy,
kierowcy samochodów osobowych,
pracownicy biur podróży.

Bezrobocie w Olsztynie
Średnia stopa bezrobocia badana w lipcu bieżącego roku dla Polski wynosiła 5,8%. Województwo warmińsko-mazurskie odnotowuje największą liczbę osób bezrobotnych w skali całego kraju. Obecnie wskaźniki wskazują 8,9%, wyprzedzając tym samym województwo podkarpackie ze wskaźnikiem na poziomie 8,4%.

Olsztyn jako miasto wojewódzkie charakteryzuje się jednak lepszymi statystykami. W środku roku 2021 bezrobocie wynosiło 3,1%, osiągając najlepszy wynik w całym województwie.

Warto pamiętać, że Warmia i Mazury to głównie obszary rolnicze oraz turystyczne. Cały region województwa określany jest jako "Zielone Płuca Polski". Oznacza to, że przemysł w tym województwie jest bardzo ograniczony. Wszelkie działania produkcyjne nie mogą ingerować w środowisko naturalne, co ma znaczny wpływ na umiejscowienie dużych firm, które rzadko pojawiają się w warmińsko-mazurskim.

Rejestracja osób bezrobotnych w urzędzie pracy to zawsze dobry sposób na rozpoczęcie poszukiwań. Zatrudnienia warto także poszukać na stronie https://www.aplikuj.pl/praca/olsztyn. Interesujące miejsca pracy mogą oferować także pobliskie miasta tj. Olsztynek https://www.aplikuj.pl/praca/olsztynek.

Sytuacja zawodowa osób zamieszkujących region Warmii i Mazur może być dość trudna. Olsztyn należy jednak do największych oraz najbardziej perspektywicznych miejsc w województwie, gdzie z pewnością można znaleźć zatrudnienia, niemalże od ręki.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5