Rytuały przedsenne - popraw jakość swojego snu

2021-11-02 21:12:56(ost. akt: 2021-11-04 09:45:13)   Artykuł sponsorowany
Sen to jeden z najważniejszych elementów ludzkiego życia - tracimy na niego 1/3 każdej doby i to właśnie od jego jakości zależy nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Współcześnie często można spotkać się z zaburzeniami snu - bezsenność, sen przerywany czy wczesne wybudzanie się nie pozostają bez znaczenia dla nas samych. Na szczęście istnieje wiele prostych i skutecznych sposobów, dzięki którym jakość snu może się znacznie poprawić. Efekty takich działań odczujemy już po pierwszej nocy.
Komfortowy sen ma znaczenie
Sen jest tak ważny, ponieważ to właśnie nocą dochodzi do produkcji dużej ilości melatoniny. Hormon ten odpowiada m.in. za utrzymanie snu, ale i za uruchomienie naturalnych systemów regeneracyjnych organizmu. Uszkodzone tkanki szybciej się goją, infekcje są sprawniej zwalczane. Właśnie z tego względu jedną z częściej polecanych metod na zwalczenie grypy jest długi sen. Dodatkowo poziom stresu spada do minimum - mięśnie ulegają głębokiej relaksacji i poprawia się przepływ krwi. Dzięki temu rano budzimy się wypoczęci i gotowi na nowe wyzwania.

Wpływ snu na zdrowie i samopoczucie człowieka jest tematem badań od dziesiątek lat. Udowodniono, że częste wybudzanie się czy problem bezsenności skutkują pogorszeniem odporności, częstszymi problemami dermatologicznymi i skłonnością do alergii. Przede wszystkim jednak odbija się do na psychice - pojawia się depresja, drażliwość, wahania nastroju. Obniża się zdolność koncentracji, przez co nie można skupić się nawet na prostych czynnościach. Pewne jest, że jakość snu przekłada się na wszystkie aspekty życia - prywatnego (rodzinnego, emocjonalnego) i zawodowego.

Obrazek w tresci

Wieczorne rytuały poprawiające jakość snu
Aby poprawić jakość snu warto wypróbować kilka prostych sposobów:
• przewietrz dokładnie sypialnię i zadbaj o odpowiednią temperaturę;
• wybierz wysokiej jakości pościel;
• zapal świecę woskową z olejkami lawendowymi;
• drobnymi łyczkami wypij napar z kozłka lekarskiego lub melisy;
• weź gorącą kąpiel i zadbaj o przyciemnione oświetlenie w łazience.
Odpowiednia cyrkulacja powietrza sprawi, że sypialnia będzie stanowić idealne miejsce dla komfortowego snu. Ważna jest przede wszystkim duża ilość tlenu. Pomieszczenie do spania warto wietrzyć 30-40 minut latem i 15-20 minut zimą, dbając później o przywrócenie temperatury powietrza do 18-19 stopni C. Kolejnym aspektem jest pościel - musi być przewiewna i mimo tego zapewniać utrzymanie ciepłoty ciała. Wysokiej jakości materiały uniemożliwiają rozwój roztocza, a więc przyczyniają się do komfortowego snu, zwłaszcza u alergików. Teraz wystarczy już zadbać o otoczkę, czyli drobne czynności zwiększające przyjemność wieczornego relaksu. Aromaterapia, ziołolecznictwo, pielęgnacja ciała, odpowiedni klimat - tak niewiele może znacząco poprawić jakość naszego snu.

Obrazek w tresci

Na końcu warto wspomnieć, że kluczowe są również materace w łóżkach. W końcu to na nich leżymy przez kilka godzin, często bez ruchu. Jeśli będą zbyt miękkie lub zbyt twarde, rano wstaniemy z obolałym i zmęczonym ciałem. Dobry materac musi dopasowywać się do krzywizn i masy ludzkiego ciała. Powinien być także łatwy w czyszczeniu i wygodny. Ma sprawiać, że z chęcią będziemy się na nim kładli, oczekując na marzenia senne czy szukając odpoczynku po ciężkim dniu obowiązków. Tego typu produkty możemy znaleźć m.in. na https://materaceelblag.net.pl/.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5