Sen sportowca - jak spać, aby być lepszym na treningu

2021-10-18 15:21:26(ost. akt: 2021-10-26 09:27:05)   Artykuł sponsorowany
Przeciętnie przesypiamy 1/3 swojego życia. Sen ma więc ogromy wpływ na to, jak funkcjonujemy i jak się czujemy. Jeśli jest spokojny i głęboki, cały dzień od momentu przebudzenia się można uznać za udany. Jesteśmy pełni energii i motywacji do działania, mamy lepsze samopoczucie, czujemy się zdrowo. Jeśli jednak śpimy snem przerywanym, łatwo się wybudzamy, a nocą przewracamy się z boku na bok - dzień rozpoczniemy dużym zmęczeniem, brakiem koncentracji i negatywnym nastawieniem. Nocna regeneracja ma szczególne znaczenie wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie.
Znaczenie snu w sporcie
Odpowiednia ilość snu wpływa pozytywnie na funkcjonowanie kory mózgowej, która z kolei odpowiada za umysłowy aspekt każdej aktywności sportowej - skupienie, koncentrację czy podejmowanie decyzji. Ma to znaczenie zarówno w sportach grupowych, jak i indywidualnych. Dodatkowo udowodniono, że faza REM (podczas której śnimy) stymuluje przetwarzanie zadań i dążenie do celu w dniu przebudzenia się. Efektem jest lepsze przyswajanie nowych umiejętności sportowych i ruchów.

Obrazek w tresci

Regularne treningi powodują przemęczenie zarówno fizyczne, jak i umysłowe. W pierwszym przypadku obserwuje się mikrouszkodzenia włókienek mięśniowych, gromadzenie kwasu mlekowego w mięśniach czy znaczny wzrost ciśnienia tętniczego. Aby organizm mógł w pełni się zregenerować, warto dobrze się wysypiać. W trakcie snu następuje naturalna synteza ważnych hormonów, w tym hormonu wzrostu, które wspierają regenerację wszystkich tkanek. W przypadku sportów sylwetkowych wysokiej jakości sen ceni się ze względu na przyrost mięśni, który w jego trakcie następuje. Krótki, przerywany czy płytki sen sprawia, że sportowiec nie jest w stanie uzyskać zadowalających osiągów sportowych. Jest słabszy, ma mniejszą wydolność i nie może skoncentrować się na aktywności. Nie trzeba już wspominać, że odczuwa zmęczenie i ma zły nastrój.

Jak spać, aby uzyskać lepsze wyniki sportowe?
Sportowcom zaleca się 8 godzin snu dziennie - zbyt długi sen wpływa na organizm równie negatywnie, co zbyt krótki. Każdy powinien znaleźć jednak złoty środek, ponieważ wszyscy jesteśmy inni - niektórym wystarczy 6 godzin, aby czuć się maksymalnie wypoczętym, inni zaś będą potrzebować aż 9 godzin. Ważne, aby wysypiać się na wygodnym i dobrze wyprofilowanym materacu jak tym od renomowanego producenta Hilding. Spory wybór można znaleźć na: https://materacezamosc.pl. Powinien przepuszczać powietrze, nie stwarzać warunków do rozwoju roztoczy i bakterii oraz dopasowywać się do profilu ludzkiego ciała. Uzupełnieniem będą poduszki ortopedyczne, które dbają o odcinek szyjny kręgosłupa, zapewniając relaksujący sen.


W uzyskaniu dobrych wyników sportowych i poprawie jakości treningów pomogą także regularne godziny spania, wstawanie od razu po przebudzeniu się, rozpoczynanie dnia szklanką wody oraz codzienne wietrzenie sypialni przed położeniem się do łóżka. Warto dbać o stałą temperaturę w nocy, najlepiej na poziomie 17-19 stopni C. Sen sportowca będzie głęboki jedynie wtedy, gdy nic nie będzie go rozpraszać. Warto więc wyciszyć telefon, pozbyć się telewizora z sypialni i szczelnie zasłonić okna. Jeśli osoba aktywna fizycznie ceni sobie medycynę alternatywną, może wspierać swój sen aromaterapią (olejki i świece lawendowe, ylang ylang, paczulowe lub różane) lub ziołolecznictwem (napary z melisy, kozłka lekarskiego czy szyszek chmielu).

Obrazek w tresci



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5