Olejki do włosów - po co je stosować i jak wybrać odpowiedni?

2021-09-01 10:36:21(ost. akt: 2021-09-01 10:36:52)   Artykuł sponsorowany
Olejowanie włosów znane było już w starożytności - Egipcjanki czy Hinduski wykonywały je, aby zapewnić swoim włosom zdrowy połysk i witalność w niezbyt korzystnym dla nich klimacie. Dzisiaj obserwujemy powrót tego zabiegu upiększającego, co właściwie nie powinno dziwić. Charakteryzuje go bowiem wysoka skuteczność, połączona z prostotą wykonania i niewielkim kosztem.

Olejki do włosów - dlaczego warto?
Olejków do włosów znajdziemy w drogeriach całkiem sporo. Wiele dziewcząt i kobiet nie ma jednak świadomości, do czego mogłyby się im one tak naprawdę przydać. Obawy budzi także aplikacja takiego kosmetyku, kojarzącego się z czymś tłustym i brudzącym. Doświadczone włosomaniaczki zapewniają jednak, że podobne wątpliwości ustępują w miarę oswajania się z konkretnymi produktami.

Dlaczego warto się nimi zainteresować? Główna zaleta tych specyfików polega na zapewnieniu włosom miękkości i gładkości, a także zdrowego połysku. Olejek do włosów - jako emolient - podtrzymuje nawilżenie, chociaż sam nie posiada właściwości nawilżających. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby mające problemy z przesuszaniem się włosów.
Warunkiem skuteczności zabiegu olejowania będzie przede wszystkim systematyczność. Eksperci doradzają, aby nakładać olejek przynajmniej raz w tygodniu. Istnieje kilka różnych technik wykonywania tego zabiegu: na sucho, na mokro, poprzez zanurzenie włosów w misce albo połączenie olejku z podkładem czy maską. Każda z wymienionych technik posiada swoje plusy i minusy, niektóre z nich nadają się też bardziej niż inne do wykorzystania przez osoby początkujące.

Jak wybrać olejek do włosów?
Zakup konkretnego olejku powinien poprzedzić świadomy namysł nad rzeczywistymi potrzebami naszych włosów. W tym celu warto określić stopień ich porowatości. Sam termin nie zdążył się jeszcze chyba zbyt dobrze zadomowić w świadomości ogółu konsumentek, dobrze będzie go zatem w kilku słowach przybliżyć.

Każdy ludzki włos pokrywa z zewnątrz warstwa drobnych łusek. Porowatość to zaś nic innego jak stopień rozchylenia owych łusek. Na tej podstawie wyróżniamy włosy wysokoporowate (łuska odchylona i nieregularna), średnioporowate (łuska nieznacznie odchylona) oraz niskoporowate (łuska ściśle przylegająca do kory włosa). Poszczególne typy porowatości znajdują odzwierciedlenie w wyglądzie włosów oraz ich potrzebach. Będą też wymagały od nas używania określonych rodzajów olejku.

Olej do włosów wysokoporowatych otrzymuje się np. z pestek winogron bądź czarnuszki. Włosy średnioporowate można olejować preparatami ze słonecznika, awokado albo słodkich migdałów. Z kolei niska porowatość stanowi przesłankę do zastosowania oleju z kokosa, mango czy masła shea.

Olejowanie włosów - kilka prostych zasad
Nakładanie olejku do włosów to kwestia indywidualnych upodobań. Można to robić na całej ich długości albo np. olejować wyłącznie same końcówki (a następnie rozprowadzać olejek palcami po włosach). Tę drugą metodę - jako łatwiejszą i szybszą - poleca się zwłaszcza paniom początkującym oraz tym, które mają w danej chwili niewiele czasu.

W tym miejscu wypada podkreślić, że olejowanie jest z samej istoty zabiegiem dość czasochłonnym. Olejek trzyma się na włosach co najmniej przez 30-40 minut, chociaż nie zaszkodzi przedłużyć całego procesu do 2-3 godzin. Niektóre kobiety pozwalają preparatowi pozostawać na głowie nawet przez całą noc, ale to akurat wymaga niejakiej wprawy i szczypty samozaparcia.

Olejek do włosów nie łączy się z wodą, przez co trudno go zmyć przy pomocy samego szamponu. Należy wykorzystać do tego celu inny tłusty produkt - najlepiej odżywkę. Nanosimy ją na włosy po skończonym olejowaniu i pozostawiamy na 15-30 minut, po czym zmywamy szamponem. Takie postępowanie przyczyni się do jeszcze lepszego wykorzystania potencjału tkwiącego w obu kosmetykach - olejku i odżywce.

Rozpoczynając swoją przygodę z olejowaniem włosów, musimy niestety uzbroić się w cierpliwość. Widoczne efekty mogą się bowiem pojawić dopiero po kilku miesiącach, w zależności od tego, jak często zdecydujemy się nakładać odpowiedni olejek do włosów.
Więcej o olejowaniu włosów przeczytasz na blogu Triny: https://triny.pl/blog/olejowanie-wlosow-najlepsze-metody-zmywanie-i-praktyczne-wskazowki/.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5