Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Rugby to nie sport, to styl życia

2019-04-10 11:42:46 (ost. akt: 2019-04-10 11:47:51)

Autor zdjęcia: purda.pl

Uczniowski Klub Sportowy Rugby Team Purda liczy niespełna pięćdziesięcioro zawodników. Co sprawia, że dzieci z gminy Purda garną się do tego niszowego w naszym kraju sportu?

HISTORIA

Pierwszy trening odbył się jesienią 2017 roku w Marcinkowie. Poprowadzili go trenerzy Rugby Team Olsztyn – Bartosz Barczak i Michał Senkbeil. To właśnie olsztyńska drużyna prowadzona przez Przemysława Andrzejewskiego, od wielu lat była zaczątkiem wszystkiego, co jest kojarzone ze słowem „rugby” w regionie. Dlatego jednogłośnie zdecydowano, że każdy klub rozpoczynający przygodę ze tym sportem będzie miał w swojej nazwie słowo „team”. Od tego się wszystko zaczęło. Na trening naborowy przyszło dziesięcioro dzieciaków. Zachęt nie potrzebowali, wystarczyło rozwiesić kilka domowym sposobem wydrukowanych czarno-białych plakatów. Od tego momentu liczba uczęszczających na zajęcia wciąż rośnie.

Klub z Purdy wszedł w struktury nowo utworzonego Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby. Było to wydarzenie przełomowe dla rugby w województwie, dające rozmach działaniom lokalnym w gminie. Energiczny prezes Henryk Pach, który nie zna słowa „niemożliwe” , w działaniach okręgu postawił na dzieci i młodzież. Dzięki WMOZR jak i RT Olsztyn, do Purdy dotarł sprzęt treningowy. Część z niego jest wciąż wypożyczana od starszego „brata” RTO. Bez tej pomocy byłoby ciężko.

WYCHOWYWANIE

Nadrzędnym celem pracy z dziećmi i młodzieżą powinno być wychowanie. Kształtowanie odpowiednich postaw społecznych, kultury osobistej i dobrych cech charakteru jest priorytetem pracy trenerów rugby. W oczach dziecka trener jest nieraz większym autorytetem niż członek rodziny. Odpowiednie współdziałanie z rodziną, w razie potrzeby też ze szkołą, jest nieodzowne i przynosi oczekiwane rezultaty.

OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE

Wielu fachowców określa rugby jako “drużynowy sport walki” i z pewnością coś w tym jest. W Purdzie młodzież trenuje jego odmianę olimpijską, siedmioosobową. Poza rzucaniem piłką, szarżami, zawodnicy uczą się pokonywania własnych słabości, wstawania po porażkach, działania drużynowego i szacunku do przeciwnika. Z powodzeniem.

Już na początku 2018 r. pięcioro zawodników RTP powołanych zostało do reprezentacji województwa w kategorii wiekowej młodzik. Uczestniczyli w testach i wielodniowych zgrupowaniach. Zagrali test mecz z zawodnikami drużyny kadetów Rugby Club Lechia Gdańsk.

Z pierwszymi sukcesami klub wystawił drużyny w turnieju majowym 2018 r. wracając z Olsztynka ze statuetkami za trzecie i pierwsze miejsce.

Wraz ze zwiększaniem się liczby zawodników, klub nieustannie tworzy nowe sekcje, kategorie wiekowe. Wspomnieć należy, iż około jednej trzeciej zawodników to dziewczęta. Podczas niedawnego Wojewódzkiego Turnieju Rugby Dzieci i Młodzieży w Olsztynie, zagrało aż pięć drużyn z Purdy! W kategorii żak dwie drużyny RTP nie miały konkurencji, dzieląc się remisem pomiędzy sobą. W wyższej grupie wiekowej młodzik, drużyna zremisowała z adeptami Akademii Rugby Team Olsztyn. Najstarsi w tym momencie kadeci odnieśli wysokie zwycięstwo nad gospodarzami turnieju 42:5.

W najbliższym czasie kilkoro zawodników pojedzie na konsultacje do kadry Polski U14 i U16.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Wraz ze zwiększaniem się liczby zawodników muszą nieustannie rozbudowywać się struktury klubu, powiększać się kadra trenerska. Dzięki sprawnym działaniom zarządu działania nie zwalniają tempa. Od lutego 2019 roku trenerem mikrusów i mini-żaków została Katarzyna Marchwica, nauczycielka ze szkoły w Purdzie. Był to strzał w dziesiątkę!

Klubowi nieustannie potrzeba ludzi zaangażowanych w pomoc dzieciom z naszej gminy. Zajęcia są i będą bezpłatne, dlatego potrzeba jest osób z pasją, chcących oddać innym bezinteresownie część swojego czasu.

Dużą pomocą jest możliwość nieodpłatnego korzystania z sali gimnastycznej w Marcinkowie. To komfort dla dzieci. Jednak dla prawidłowego i nieustannego rozwoju młodzieży potrzeba jest pełnowymiarowego boiska ze słupami do rugby. Naturalną rzeczą jest również, że klub musi mieć odpowiednie miejsce, by móc gościć drużyny z regionu, ale i odleglejszych części kraju.

TRENINGI

Treningi odbywają się w poniedziałki i piątki. Mikrusy i mini-żaki ćwiczą z trenerką Katarzyną Marchwicą w Marcinkowie o godz. 17:00.

Żaki, młodzicy i kadeci z trenerem Bartoszem Barczakiem od godziny 17:00 w Purdzie.

KONTAKT

Szczegóły na stronie Facebook – Rugby Team Purda, email – rugbyteampurda@wp.pl, tel. 519 680 212 – Bartosz Barczak.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages