Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Wybory w Purdzie ważne

2018-12-07 16:30:25 (ost. akt: 2018-12-07 16:49:16)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Sąd Okręgowy w Olsztynie 7 grudnia 2018 r. oddalił protesty wyborcze dotyczące ważności wyborów wójta gminy Purda. O ważności wyborów zdecydował jeden głos.

Protest wniosła pełnomocnik Komitetu Wyborczego Wyborców Piotra Płoskiego. Domagała się stwierdzenia nieważności wyborów na wójta Purdy w obwodach nr 4 i 5, zarzucając naruszenie przepisów dotyczących głosowania.
Jej zdaniem w dwóch obwodowych komisjach wyborczych w Klebarku Wielkim i w Klewkach wydano wyborcom nieostemplowanych prawidłowo kart do głosowania, przez co karty te były nieważne, a oddane głosy nie zostały uwzględnione przy ustalaniu wyników głosowania w dniu wyborów.

Kolejny protest wniósł jeden z wyborców, który stwierdził, że odmówiono mu wydania karty do głosowania, mimo że jego nazwisko było ujęte w spisie wyborców.

Trzeci protest dotyczący ważności tych samych wyborów wniosła mieszkanka gminy Purda, zarzucając, że wydano jej nieważną kartę do głosowania, przez co pozbawiono ją prawa do oddania ważnego głosu

Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 7 grudnia 2018 r. uznał wybór wójta za ważny, choć sędziowie stwierdzili, że w obwodowych komisjach nr 4 i 5 doszło do pewnych nieprawidłowości dotyczących głosowania. Polegały one na tym, że w tych obwodach 17 wyborcom wydano (w wyniku prawdopodobnie przeoczenia) nieważne karty do głosowania, nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji ds. przeprowadzenia głosowania. Osoby, którym wydano takie nieważne karty, zostały pozbawione prawa do skutecznego i ważnego głosowania.

Sąd uznał też, że mieszkaniec gminy, któremu nie wydano kart do głosowania, został pozbawiony prawa do skutecznego i ważnego głosowania, choć w dniu wyborów figurował we właściwym spisie wyborców w komisji, do której się udał. Natomiast sąd oddalił protest mieszkanki gminy.

Sąd uznał jednak, że ewentualne doliczenie tych 18 głosów (6 na Teresę Chrostowską, 8 na Piotra Płoskiego i 3 na trzeciego kandydata) nie wpłynęłoby na wynik wyborów. Bo gdyby je doliczyć to wtedy Teresa Chrostowska uzyskałaby 1872 głosy. Dokładnie tyle, aby wygrać już w pierwszej turze.

- Z tego względu, mimo że doszło do naruszenia przepisów dotyczących głosowania w tych obwodowych komisjach wyborczych, ostatecznie nie miało to wpływu na wynik wyborów, i dlatego protesty podlegały oddaleniu - wyjaśnia sędzia sądu Okręgowego w Olsztynie Agnieszka Żegarska.

Teresa Anna Chrostowska, Purda
Przypomnijmy, że w Purdzie wybory rozstrzygnęły się w pierwszej turze. Teresa Anna Chrostowska zdobyła 1866 głosów (50,09%), a jej główny konkurent Piotr Karol Płoski 1680 (45,10%)Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Klebark Wielki #2640613 | 37.47.*.* 10 gru 2018 14:56

  W imieniu mieszkańców klebarka wielkiego przepraszam że w naszej najbardziej wydymanej miejscowości w gminie w poprzedniej kadencji, w której najwięcej rzeczy NIE powstało, ktokolwiek głosował na poprzedniego wójta działając tym samym na szkodę mieszkańców samej miejscowości jak i całej gminy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Koleżanka z Klewek #2640357 | 83.18.*.* 10 gru 2018 09:28

  Nosił wilk, ponieśli i wilka, tak miało być. Nie pomogły festyny różne dziwne imprezy za pieniądze chyba nie swoje. Trzeba się pogodzić szanowni państwo i nie ośmieszać się. Mieszkańcy Klewek poczuli ulgę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ja #2639167 | 31.0.*.* 7 gru 2018 20:56

  i bardzo dobrze że wybory są ważne

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages