Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Spotkanie w domu z duszą i klimatem

2017-08-09 12:00:00 (ost. akt: 2017-08-07 11:20:56)
wojciech altmajer, nowy przykop, gmina purda

wojciech altmajer, nowy przykop, gmina purda

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Purda\\\ Towarzystwo Eden z Nowego Przykopu obchodzi 25-lecie. Jego założycielem jest Wojciech Altmajer. Z tej okazji w niedzielę 30 lipca w jego domu pracy twórczej spotkali się olsztyńscy aktorzy, malarze, naukowcy, wykładowcy, pisarze i muzycy.

Przyjechałam wprost z planu serialu „Dom nad Rozlewiskiem” — powiedziała aktorka Irena Telesz. — Cóż ja mogę powiedzieć, Eden to nieujęte instytucjonalnymi ramami zjawisko kulturalne na mapie Polski. Szkoda, że nie ma między nami Małgorzaty Braunek, która tu również miała spotkanie, ale jej duch gdzieś tutaj się unosi.

Zaczęło się 25 lat temu. Wojciech Altmajer, były leśnik, poeta i rzeźbiarz, zaczął tworzyć w 150- letnim warmińskim domu ukrytym w Nowym Przykopie dom pracy twórczej. Nazwał go Eden. Potem założył stowarzyszenie o tej samej nazwie.
Zaczęły tutaj bywać znane osoby z różnych środowisk. Na spotkaniach autorskich, za które nie biorą honorariów, dzielą się swoją wiedzą i opowiadają o pozazawodowych zainteresowaniach. Spotkania mają różną tematykę (np. meteorologia, astronomia, przyroda, archeologia, warsztat aktorski, muzyczny, pisarski, dziennikarski, medycyna) i są jednocześnie burzą mózgów, ponieważ kończą się dyskusją.

Spotkania w Nowym Przykopie odbywają się średnio raz na dwa tygodnie — w niedzielę w samo południe. Nie sposób policzyć, ile było ich dotąd. Ale klimat i twórcza sceneria (we wnętrzu są stare książki, rzeźby, obrazy, na stole świeczniki) sprawiły, że jedni wciągają drugich.

W albumach są notatki i zdjęcia z tych wydarzeń i wycinki prasowe. A telewizja nakręciła dokumentalny o Wojciechu Altmajerze.
Na niedzielne świętowanie jubileuszu przyjechało do Edenu kilkadziesiąt osób. Obok Ireny Telesz pojawili się między innymi historyk i publicysta Stanisław Achremczyk, wykładowca UWM przyrodnik i ekolog Zbigniew Endler, malarz Tadeusz Brzeski, wydawca „Kalendarza Olsztyna” Tomasz Śrutkowski, archeolog Mirosław Hoffmann, muzyk olsztyńskiej filharmonii Zbigniew Ciucias, który zagrał na skrzypcach kilka utworów, czy też zajmująca się od lat fotografią dokumentalną Zofia Barankiewicz, która to wszystko utrwaliła na zdjęciach.

Każdy, kto z Edenem jest związany od lat, otrzymał dyplom oraz pamiątkowy medalion. Mógł też przejrzeć przygotowaną do ostatniej korekty książkę z okazji jubileuszu, która ukaże się już niebawem.
Władysław Katarzyński

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages