Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

"Tak czy nie dla władzy”. Trzy pytania do wójta Piotra Płoskiego

2017-05-04 07:38:09 (ost. akt: 2017-05-04 08:10:41)

Autor zdjęcia: arch. GO

Przez cały rok możecie oceniać swoją władzę. Stawiajcie TAK, jeśli samorządowcy dobrze pracują, NIE - jeśli nie realizują obietnic wyborczych. W Gazecie Olsztyńskiej publikujemy krótkie rozmowy z samorządowcami. Dziś rozmawiamy z Piotrem Płoskim, wójtem gminy Purda.

— Ile z budżetu gmina wyda w tym roku na inwestycje?

— Myślę, że ponad 10 mln zł, a więc ponad jedną czwartą. Można powiedzieć, że żyjemy inwestycjami. Jedne są w trakcie realizacji, a na inne rozstrzygane przetargi. Dostaliśmy dofinansowanie na wybudowanie czterech farm fotowoltaicznych, a z energii z ogniw zasilane będą cztery nasze obiekty, w tym oczyszczalnia, urząd. Instalacje są o mocy 100 kilowatów. Właśnie rozstrzygnęliśmy przetarg na dostawę dwóch wozów strażackich, tu dostaliśmy 85 proc. dofinansowania z RPO, jak też pożyczkę z WFOŚiGW, która w części jest umarzana, nawet do 30 proc. Dzięki temu strażacy z OSP Butryny i Nowej Wsi będą mieli nowe wozy.


 — Kiedy do nich trafią?
 
— Chcieliśmy, żeby to było teraz, na Dzień Strażaka, ale się nie udało. Myślę, że pod koniec maja auta już będą w jednostkach. To będą auta średniej wielkości. Oba kosztowały 1,6 mln zł. 


— Niewiele gmin interesuje się rozwojem fotowoltaiki. Dlaczego Purda zainteresowała się tą alternatywną energią?
 
— Choćby dlatego, że można otrzymać wysokie dofinansowanie na tego rodzaju projekty. Nim złożyliśmy wnioski, oczywiście najpierw zbadaliśmy racjonalność tych inwestycji. Jedna z instalacji będzie zasilała w energię halę sportową w Marcinkowie. Ogniwa zostaną zamontowane na dachu hali. Prąd z nich wystarczy nam na zasilanie klimatyzacji i ogrzanie obiektu. Tak więc koszty utrzymania hali znacznie spadną. Mamy zasadę, że tam, gdzie jest możliwość uzyskania dofinansowania powyżej 50 proc., z automatu składamy wnioski o dotację.

am 


Oceniaj władzę przez cały rok. Uważasz, że radny, wójt czy burmistrz pracuje dla dobra ogółu? Stawiaj "TAK". Nie realizują swoich obietnic wyborczych? Stawiaj "NIE".

>>> Tak czy nie dla władzy. Rankingi oraz zasady głosowania - KLIKNIJ!

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages