środa, 23 września 2020. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Z Prejłowa do Los Angeles po medal

2014-10-05 10:00:00 (ost. akt: 2014-10-05 09:58:37)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

— Mój cel? Medal! — zapowiada Marek Moltko, niepełnosprawny sportowiec z Prejłowa. Za rok będzie reprezentował Polskę na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Los Angeles w gimnastyce sportowej.

Prejłowo, wieś w gminie Purda. W centrum dwa sklepy: remontowany przez wspólnotę mieszkaniową budynek po zakładzie rolnym (obecnie w rękach prywatnych) i drugi, po gimnazjum, w którym mieści się prowadzony przez stowarzyszenie Helper Środowiskowy Dom Samopomocy.

W głębi mury świetlicy wiejskiej, którą buduje gmina. Kilka stawów, boisko, na którym kiedyś grała miejscowa drużyna piłkarska, która już nie istnieje. Przystanek busa, którym można dostać się do Purdy i Olsztyna. Za przystankiem dom w stylu warmińskim. Pozostałe to mieszanina stylów.

Zabudowania rodziny Moltków leżą z boku drogi do lasu. Marka zastajemy przy rąbaniu drewna. Robi zapasy na zimę. — No i trzeba nabrać masy! — śmieje się Marek. — Przyda się przy ćwiczeniach na kółkach czy drążku.
Na razie z dyscyplin olimpijskich, które obejmuje gimnastyka sportowa, uprawia tylko układ wolny oraz skok przez konia. — Bardziej lubię układ wolny! — mówi. — Na przykład przewroty, wagę.

Przed olimpiadą trzeba nabrać masy!
***

Siadamy przy stole. Marek pokazuje złoty medal za wygraną w układzie wolnym i brązowy w skokach. Zdobył je w sierpniu na Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy. W gimnastyce sportowej. Reprezentował Olsztyn. Startowało ponad tysiąc osób niepełnosprawnych. Po tych zawodach Marek został wytypowany na przyszłoroczne XIV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Los Angeles w USA.

— Nie wystarczyło wygrać, trzeba było również wziąć udział w losowaniu wyjazdu — opowiada Marek. — Komputer wybrał mnie i jeszcze jedną dziewczynę, też z naszego województwa!

Wyjazd sportowców zostanie sfinansowany przez stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska, których oddział regionalny istnieje w naszym województwie. Misją stowarzyszenia jest wspieranie niepełnosprawnych sportowców poprzez organizowanie im treningów, finansowanie wyjazdów na zawody, organizację zawodów w regionie... Klub Olimpiad Specjalnych działa m.in. przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Olsztynie, gdzie pracuje Małgorzata Jasko, trenerka Marka Moltko.

Rodziny Moltków, która utrzymuje się z zasiłku, alimentów na dzieci, rent Marka i jego dziadka, nie byłoby stać na sfinansowanie treningów i wyjazdu. Dużo pieniędzy wychodzi im na dojazdy busem do Olsztyna czy Purdy, na leki.

Rozmawiamy o tym, jak Marek doszedł do sukcesów. A była to droga pełna wyrzeczeń z jego strony i ze strony jego rodziny. I przy ogromnej pomocy Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Olsztynie.

Kiedy Marek się urodził, a mieszkali wtedy pod Kętrzynem, nic nie wskazywało na to, że będzie miał jakieś problemy zdrowotne. Rozwijał się prawidłowo. Zachorował, kiedy miał 10 miesięcy. Na ropne zapalenie mózgu. Choroba uszkodziła centralny układ nerwowy. Spowodowało to między innymi ataki epilepsji, zaburzenia mowy, słuchu, ruchu. Lekarze nie dawali mu żadnych szans na wyzdrowienie, można było tylko poprawić jego sprawność przez rehabilitację. A to żmudna praca.

Siostra Anna chodziła z nim na czworaka po dywanie, potem biegali do lasu. To sprawiło, że Marek polubił sport. Wrzesień 2010 roku. To wtedy w życiu Marka Moltko nastąpił przełom. Dzięki wsparciu szkoły i klubu zakwalifikował się do sztafety, która miała przenieść znicz olimpijski z greckiego Alexandroupolis do Warszawy, na Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Biegł w sztafecie z pochodnią stróżów prawa.

W Prejłowie wszyscy wiedzą o jego sukcesach. Opowiada się o tym przed sklepem, na przystanku, w gimnazjum w Purdzie.

wu-ka

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #1530810 | 83.9.*.* 2 lis 2014 20:58

  Spełnienia wszystkich marzeń, zwłaszcza tych pozornie nieosiągalnych i niech szczęście nigdy Cię nie omija.Wytrwałości też życzę z całego serca.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #1530809 | 83.9.*.* 2 lis 2014 20:58

  Spełnienia wszystkich marzeń, zwłaszcza tych pozornie nieosiągalnych i niech szczęście nigdy Cię nie omija.Wytrwałości też życzę z całego serca.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. słoń #1529000 | 188.147.*.* 31 paź 2014 23:33

  jesteś wielki,duma naszej gminy,gratulujemy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. rC #1500266 | 95.160.*.* 5 paź 2014 14:18

  Brawo kolego, życzę dużo sukcesów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ika #1500102 | 178.36.*.* 5 paź 2014 10:21

  Brawo Marku,tak trzymaj -życzę Ci powodzenia i wielu sukcesów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages