Na aparat ortodontyczny nigdy nie jest za późno! Jaki rodzaj aparatu wybrać?

2024-04-10 11:56:27(ost. akt: 2024-04-10 11:58:52)   Artykuł sponsorowany
Jedną z dziedzin medycyny jest ortodoncja, która umożliwia wykrywanie i definiowanie wad zgryzu, a także dobór odpowiedniej metody ich leczenia. Istnieje szereg wad, które mogą wpływać na codziennie funkcjonowanie, korzystanie z aparatu mowy, wyraźną wymowę, a także przyczyniać się do rozwoju chorób zębów i negatywnie wpływać na aparycję pacjenta. Jedną z najpowszechniej stosowanych metod leczenia ortodontycznego jest zastosowanie aparatów ortodontycznych. Ich dobór zależy od wielu czynników, a każdy z nich jest indywidualnie dostosowywany do zgryzu pacjenta po wcześniejszej diagnostyce i ustaleniu planu leczenia. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Aparaty stałe


Jednymi z najczęściej stosowanych są aparaty ortodontyczne stałe/ Mocuje się je do powierzchni szkliwa z pomocą specjalnego kleju. Składają się z zamków i pierścieni, które reguluje się w zależności od postępu i kierunku ustalonego planu leczenia. W tego typu aparatach widoczne są niewielkie gumki, które w fachowym języku określa się mianem ligatur. Są one niezbędne do tego, aby niewielki, elastyczny drut montowany w aparacie wywierał odpowiedni nacisk na uzębienie.

Tego typu aparat nosi się na stałe. Nie ma możliwości jego samodzielnego zdejmowania bez pomocy ortodonty. Zaletą tego rozwiązania jest jednak jego stałe, nieprzerwane działanie. W zależności od tego, jak przebiega leczenie, siła nacisku na zęby jest regulowana.

Zamki stosowane w stałych aparatach ortodontycznych są najczęściej wykonywane z metalu. Można także spotkać się z wersją z materiałów hipoalergicznych, jak również z wersją ozdobną, która sprawia, że aparat staje się pewną formą „biżuterii”.

Więcej o ortodoncji można przeczytać na: https://enel.pl/stomatologia/usluga/ortodonta/.

Aparaty ruchome


Aparaty ruchome to wersja zdejmowana, którą pacjenci najczęściej zakładają na noc. Ich konstrukcja opiera się w dużej mierze na dopasowanej płycie wykonanej z akrylu. Jest ona wyposażona w druciane elementy, które wywierają nacisk na uzębienie. Kształt płytki, jak i całego aparatu jest wykonywany indywidualnie w celu dopasowania go do wady zgryzu i uzębienia pacjenta.

W aparatach ruchomych znajduje się mechanizm regulujący. Często za jego obsługę może odpowiadać pacjent, który musi postępować zgodnie z wytycznymi lekarza.
Aby leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty, zaleca się noszenie takiego aparatu minimum przez kilkanaście godzin na dobę.

Nakładki ortodontyczne


Innym wariantem dla tradycyjnych aparatów są nakładki ortodontyczne. Należy pamiętać, że nie można ich stosować przy każdej wadzie. Mają one postać przezroczystej nakładki, które zdejmuje się na czas posiłku lub mycia zębów. Po wyleczeniu wady z pomocą tego akcesorium konieczne jest ustabilizowanie uzębienia przez wprowadzenie leczenia retencyjnego. Pomaga ono utrzymać uzyskane rezultaty. W niektórych przypadkach stosuje się je przez kilka miesięcy, podczas gdy wybrane problemy ortodontyczne wymagają stosowania tego rozwiązania na stałe.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5