Rozpulchnienie włosów – czym jest?

2024-03-19 15:40:43(ost. akt: 2024-04-04 21:51:12)   Artykuł sponsorowany
Rozmiękczanie włosów ma swoje wady i zalety. Niektórzy decydują się na specjalne zabiegi, inne unikają rozpulchniania. Kiedy warto je zastosować? W jakich sytuacjach zadbać o zamknięcie łuski włosów? Sprawdź, co musisz wiedzieć o rozpulchnianiu włosów.

Na czym polega rozpulchnienie włosów?


Rozpulchnienie nazywa się również rozmiękczaniem. Polega na odchyleniu łusek, które wpływają choćby na zwartą strukturę włosów. Wiąże się to z ich ogólną kondycją – przykładowo ze sztywnością czy podatnością na stylizację. Z jednej strony otwarcie osłonki (trzeciej warstwy łodygi) wspiera działanie kosmetyków z substancjami aktywnymi, z drugiej – może prowadzić do rozciągnięcia się włosa i utraty objętości. Rozpulchnienie można uzyskać za pomocą właściwych produktów i domowych sposobów.

Zanim wybierzesz do tego odpowiednie kosmetyki, powinnaś jeszcze wiedzieć, jak sprawdzić porowatość włosów. Odpowiadają za nią łuski. Ich głównym zadaniem jest ochrona innych warstw – rdzenia i kory, które także wchodzą w skład łodygi. To część włosa, która znajduje się poza powierzchnią skóry. Z tego powodu zostaje najbardziej narażona na szkodliwe działania zewnętrzne, np. złe warunki pogodowe czy częste farbowanie.

Porowatość ma duże znaczenie w kontekście rozpulchniania, ponieważ wiąże się z poziomem odchylenia łusek. Wiedza na jej temat pomaga dopasować właściwe kosmetyki do potrzeb Twoich włosów. Istnieją trzy typy – niska, średnia i wysoka porowatość. Każdy z nich wymaga innej opieki.

Rozpulchnienie włosów – kiedy okazuje się przydatne?


Jak już zostało wspomniane, odchylenie łusek sprzyja wchłanianiu się składników aktywnych w głębsze warstwy włosa. Jest to pomocne w kilku sytuacjach. Rozpulchnienie można wykonać w domu. To także część zabiegów, które realizuje się w salonach fryzjerskich przed koloryzacją i ondulacją (czyli zmianą struktury włosów, np. nadanie im większego skrętu).

Rozpulchnienie włosów staje się możliwe dzięki rozpuszczeniu spoiwa, które łączy liczne warstwy. Łuski otwierają się przy pomocy amoniaku. To z tego składnika korzystają fryzjerzy podejmujący się inwazyjnych zabiegów. Natomiast należy liczyć się z tym, że struktura będzie na tyle naruszona, że nie będzie już szansy na powrót do pierwotnej kondycji włosów. Z tego powodu tak ważne jest pozostawienie takiego rodzaju rozmiękczania profesjonalistom.

Można spróbować samodzielnie rozpulchnić włosy, ale w mniej agresywny sposób. Ciepła woda w połączeniu z sodą oczyszczoną otworzy łuski na tyle, aby wesprzeć działanie wybranej maski lub odżywki. Możesz wykorzystać też zasadowe mydło. W każdym przypadku należy pamiętać o umiarze i zamknięciu łusek.

Jak zamknąć łuski włosów?


Po profesjonalnych zabiegach spotkasz się z zakwaszeniem włosów przy zastosowaniu specjalnych kosmetyków. Łuski zamkniesz też w domowych warunkach. Skuteczną płukankę zrobisz samodzielnie, przy czym musisz uważać na proporcje składników. Co więcej, wskazane jest płukanie włosów chłodną wodą.

Rozpulchnienie włosów przydaje się podczas zabiegów fryzjerskich, a także zwykłej pielęgnacji w domu. Natomiast warto pamiętać o ostrożności przy otwieraniu łusek. W prosty sposób można naruszyć strukturę włosa i doprowadzić do zniszczeń.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5