Nowoczesne leczenie zaćmy

2024-01-12 20:51:49(ost. akt: 2024-01-12 21:06:27)   Artykuł sponsorowany
Zaćma jest chorobą narządu wzroku. Nieleczona doprowadzić może nawet do znacznego upośledzenia widzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku. Na czym polega choroba, jakie są jej objawy oraz nowoczesne sposoby leczenia?
Zaćma - charakterystyka choroby
Zaćma jest chorobą, której mechanizm związany jest z budową narządu wzroku i w dużym stopniu procesami starzenia. Za prawidłowe widzenie odpowiadają poszczególne elementy narządu wzroku - w tym soczewka. Wraz z wiekiem zmienia się ona i traci przezierność, może też stać się żółta lub brunatna. Zmiany te sprawiają, że do wnętrza gałki ocznej dociera zdecydowanie mniej światła, pogarsza się ostrość widzenia oraz sposób postrzegania barw. Stają się one mniej nasycona, pogarsza się kontrast widzenia.
Naturalnie przejrzysta soczewka u chorych na zaćmę staje się mętna. Choroba rozwija się nie tylko ze względu na wiek, zdarza się, że jest konsekwencją urazów oka. Może być też konsekwencją stosowania niektórych leków. Zaćma rozwija się również u części osób zmagających się ze stanami zapalnymi błony naczyniowej oka.
Warto mieć świadomość, że im szybciej choroba zostanie wykryta, tym lepiej dla zdrowia i komfortu pacjenta. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów wymienić należy:

• pogorszenie widzenia;
• pojawienie się plamek w polu widzenia lub punktowego rozmycia obrazu;
• problemy pojawiające się podczas czytania lub oglądania telewizji;
• wystąpienie tzw. olśnienia, które pojawia się na skutek rozproszenia światła w zmętnieniach;
• problemy z różnicowaniem barw;
• dyskomfort w patrzeniu na jasne punkty - światła nadjeżdżających samochodów, światło słoneczne.

Należy podkreślić, że rozwijająca się zaćma nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, a jedynym sposobem jej wykrycia są regularne wizyty u okulisty i badania kontrolne.
Diagnostyka zaćmy - tomograf rogówki
Najbardziej charakterystycznymi objawami są problemy z widzeniem. Chorobę potwierdzić może jedynie okulista, już nawet w czasie standardowego badania. Podczas wizyty kontrolnej jednym z badań jest ocena narządu wzroku w lampie szczelinowej. Jeśli w czasie badania stwierdzona zostanie zaćma, wówczas lekarz może zlecić dalszą diagnostykę. Jednym z badań, które pozwala ocenić m.in. stopień zmętnienia soczewki jest tomografia rogówki - badanie Pentacam. To bezbolesne badanie pozwala odpowiednio przygotować się do leczenia operacyjnego.
Nowoczesne metody leczenia
Operacja zaćmy jest w dalszym ciągu najskuteczniejszą i jedyną metodą leczenia choroby. Podczas zabiegu lekarz wykonuje niewielkich rozmiarów nacięcie, które pozwala na usunięcie zmętniałej soczewki. Aby przywrócić pacjentowi dobre widzenie konieczne jest wszczepienie nowej, sztucznej soczewki.
Obecnie w leczeniu zaćmy wykorzystywane są różne warianty soczewek, zapewniających doskonały komfort widzenia. Wśród polecanych rozwiązań wymienić należy:

• soczewki toryczne (jednoogniskowe), ich zaletą jest to, że poza leczeniem zaćmy pozwalają również wyleczyć astygmatyzm, dzięki soczewkom torycznym można będzie zrezygnować z korekcji okularowej krótko lub dalekowzroczności;
• soczewki monofokalne (jednoogniskowe) - poza korekcją zaćmy pozwalają również leczyć wady sferyczne (krótko i dalekowzroczność);
• soczewki multifokalne (wieloogniskowe) - łączące w sobie potrzeby osób słabo widzących przedmioty z bliska i daleka, dedykowane głównie dla osób starszych;
• soczewki multifokalne toryczne - zapewniają pełne spektrum korekcji, poza leczeniem zaćmy pozwalają pozbyć się astygmatyzmu, krótko i nadwzroczności.

Wybór odpowiednich soczewek jest kwestią indywidualną, najlepiej jeśli decyzja zostanie podjęta przy wsparciu specjalisty. Lekarz okulista w Olsztynie pomoże dopasować rozwiązanie uwzględniające wszystkie potrzeby zdrowotne pacjenta. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wyboru soczewek z filtrami UV lub z filtrami światła niebieskiego. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko zmian obejmujących plamkę żółtą.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5